Dziś (3 września) mija 32. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Jak co roku, w Jastrzębiu-Zdroju, NSZZ Solidarność uczci tę datę.
O godz. 18.00 pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie, na placu przy kopalni Zofiówka (d. Manifest Lipcowy) odprawiona zostanie polowa msza święta, koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego abp. Wiktora Skworca - poinformował portal górniczy nettg.pl rzecznik śląsko-dąbrowskiej Solidarności Grzegorz Podżorny.
- To będzie pierwsza msza polowa w historii obchodów organizowanych w Jastrzębiu-Zdroju. Takie msze odprawiane były podczas strajków w sierpniu 1980 roku - podkreśla Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Po mszy pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego zostaną złożone wieńce i kwiaty. W uroczystościach obok przedstawicieli władz śląsko-dąbrowskiej Solidarności udział wezmą przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda oraz reprezentanci władz państwowych i samorządowych.
Przed wieczornymi uroczystościami, o godz. 14.00, w auli Zespołu Szkół nr 6 przy ul. Harcerskiej 12 odbędzie się akademia, organizowana przez stowarzyszenie "Pamięć Jastrzębska". Podczas akademii zostaną wręczone odznaczenia 30. działaczom Solidarności z lat 80-tych. Jak poinformował Alojzy Pietrzyk, jeden z organizatorów akademii, w uroczystości udział wezmą m.in. wicepremier Waldemar Pawlak i przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Jan Lityński.
Porozumienie Jastrzębskie podpisane zostało 3 września 1980 w Jastrzębiu-Zdroju przy Kopalni Węgla Kamiennego Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka), przez Komisję Rządową (przewodniczący Aleksander Kopeć) i Prezydium Międzyzakłodowego Komitetu Strajkowego (przewodniczący Jarosław Sienkiewicz). Jest zaliczane do Porozumień sierpniowych, czyli czterech porozumień zawartych przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I to jest cała NSZZ Solidarność. Nie dość, że W Pawlak w 2008r upokorzył swoimi decyzjami górników z Budryka w 50 dniowym legalnym strajku w obronie praw pracowniczych załogi, zmuszając ich do wielotygodniowego strajkowania pod ziemią, to teraz panowie z "S" zapraszają go na obchody rocznicowe Sierpnia -80. Szkoda słów i nadziei na jakąkolwiek obronę interesów górników przez obecną "S". Nic tylko układy stołki i kasa. GÓRNIK-ROBOTNIK się nie liczy.