Kluczowymi obszarami dla PGNiG pozostają poszukiwanie i wydobycie gazu. Na ten cel grupa chce przeznaczać nawet 60 proc. rocznych wydatków inwestycyjnych. Pozostała część będzie przeznaczana na inwestycje w magazynowanie i dystrybucję surowca oraz w energetykę. Co roku grupa PGNiG wyda 5 mld zł na realizację tych planów. Środki na inwestycje będą pochodziły m.in. z emisji obligacji.
- Kluczowym obszarem inwestycji jest obszar poszukiwania i wydobycia gazu. To buduje zasoby i solidne fundamenty naszej grupy w przyszłości. Działamy przede wszystkim w Polsce, szukając gazu niekonwencjonalnego i konwencjonalnego, ale także zagranicą, w krajach Północnej Afryki oraz w Norwegii - mówi Sławomir Hinc, wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ds. finansowych .
W tej chwili spółka rocznie pompuje w Polsce ponad 4 mld m sześc. gazu. W najbliższych latach chce znacząco zwiększyć jego produkcję. Stąd też aktywne poszukiwania gazu łupkowego.
- Inwestycje w poszukiwania są początkiem procesu inwestycyjnego w naszej działalności. Trzeba zainwestować pieniądze w nowe koncesje. Po odkryciu gazu przystępujemy do prac związanych z zagospodarowaniem tych złóż, budową kopalni, a następnie z przekazywaniem przez sieć wydobytego gazu w celu jego sprzedaży - wyjaśnia wiceprezes PGNiG.
PGNiG ma aktualnie 15 licencji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego. Pola są zlokalizowane od Pomorza Gdańskiego, przez Kujawy, po Lubelszczyznę.
- To są dla nas priorytetowe obszary, jeśli chodzi o poszukiwanie gazu. Posiadamy łącznie ponad 100 koncesji poszukiwawczych, zlokalizowanych w różnych częściach Polski - podkreśla Sławomir Hinc. - Działanie na skalę ogólnopolską powoduje, że wzrasta nasza niezależność energetyczna po odkryciu kolejnych złóż i dzięki temu możemy bezpiecznie patrzeć w przyszłość energetyczną Polski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.