W najnowszym rankingu "Financial Times" najdroższych spółek Europy znalazło się 11 firm z Polski. Do pierwszej pięćsetki trafiła też po raz pierwszy Jastrzębska Spółka Węglowa, którą wyceniono na 3,6 mld USD - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki.
W rankingu polskich i zarazem najcenniejszych europejskich firm znalazły się także: Bank PKO BP wart prawie 13,5 mld USD, Bank Pekao SA wyceniony na niewiele ponad 13 mld USD, Polska Grupa Energetyczna (11 mld USD), KGHM (9 mld USD), PZU (niecałe 9 mld USD), PGNiG (7,5 mld USD), Telekomunikacja Polska (ponad 7 mld USD), PKN Orlen (5 mld USD - spadek w rankingu o 82 pozycje), BRE Bank (3,8 mld dol.) oraz ING (3,6 mld dol.)
W rankingu 500 najdroższych firm świata pierwsza na liście znalazła się amerykańska firma Apple, która awansowała z miejsca trzeciego. Wycena giełdowa tej firmy to 559 mld dol. Z czołowej pięćsetki świata wypadła jedyna polska firma - Bank PKO BP.
"Financial Times" porównał firmy pod względem ich wyceny rynkowej. Gazeta pomnożyła liczbę akcji przez ich cenę giełdową z 30 marca 2012 r. Firmy inwestycyjne nie zostały uwzględnione. Wyniki zostały przeliczone na dolary.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A co mnie to kurdelebele obchodzi w moim Lea co jeżdzę do pracy wszystkie się kręcą :-)
Szkoda tylko, ze na KWK Borynia tabor kolejowy, maszyny LEA sa kompletnie wyeksploatowane. Czy ktos widzial, zeby platformy do przewozu ciezkich obudow zmechanizowanych mialy zatarte lozyska w kolach i nie krecily sie? Panie prezesie Zagórowski, jezeli pan czyta to forum, to moze zainteresuje sie tym przyziemnym problemem, bo dyrekcja jakos nie zauwaza tego. Wielkie zyski spolka generuje, wielkie pieniadze ida na dywidende, a podstawowe potrzeby na dole w kopalni sa niezauwazalne