Od środy (16 maja) w Szczyrku trwa konferencja naukowo-techniczna EMTECH 2012, cyklicznie organizowana przez Instytut Technik Innowacyjnych EMAG. Spotkanie ekspertów z dziedziny zasilania, informatyki i automatyki w przemyśle wydobywczym potrwa do 18 maja. Swoje referaty i prezentacje przedstawiają zarówno zespoły naukowe EMAG-u jak i reprezentanci firm okołogórniczych i wyższych uczelni.
- Konferencja jest swego rodzaju forum dla małych i średnich przedsiębiorstw, które wytwarzają systemy i urządzenia w oparciu o nasza dokumentację, albo korzystają z własnej myśli technicznej i mają doskonałą okazje, żeby zaprezentować swój dorobek na szerokim forum - przyznał Piotr Wojtas, dyrektor Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG.
Większość prezentacji dotyczy bezpośrednio bezpieczeństwa pracy. Duże zainteresowanie towarzyszy projektowi diagnozowania kabli elektroenergetycznych w wyrobisku zagrożonym wybuchem metanu lub pyłu węglowego. Zrodził się on po tragedii w kopalni Wujek Ruch Śląsk, w wyniku którego śmierć poniosło 20 osób.
- Wypadek był efektem między innymi złego stanu kabli i urządzeń, którego ze względu na zagrożenia w warunkach podziemnych wyrobisk, nie dało się w żaden sposób zlokalizować. Obecnie trwa opracowywanie odpowiedniego przyrządu. Jego zadaniem będzie automatyczne wykrywanie usterek, tak, aby nie dochodziło w podobnych sytuacjach do inicjału zapalającego metan - wyjaśnia Stanisław Trenczek, prof. nadzw. w Instytucie EMAG i jednocześnie zastępca dyrektora ds. naukowych.
Liderem projektu jest EMAG, a nad jego realizacja współpracują Politechnika Śląska, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Tele iRadiotechniczny oraz firma Martech Plus.
Podczas konferencji zaprezentowano również Zintegrowany wspomagany komputerowo system zarządzania ciągłością działania i bezpieczeństwem informacji OSCAD. Aktywnie identyfikuje on czynniki mogące zakłócić realizację procesów biznesowych, jest w stanie skutecznie reagować na sytuacje kryzysowe, obniża straty i skraca czas powrotu do funkcjonowania po incydencie i posiada udokumentowany proces zarządzania ryzykiem.
- Posiadamy już specyficzną wersję systemu dla górnictwa. W tym wypadku chroni on ludzi, sprzęt, obszary wydobywcze i wszystko co związane jest z eksploatacją węgla. Aktualnie branża górnicza nie posiada jednolitego systemu gromadzenia informacji o równych incydentach mających miejsce w zakładzie. Wyniki takiego monitoringu można swobodnie wykorzystywać do analizy ryzyka i poprawiać zabezpieczenia na konkretnych stanowiskach pracy - zwrócił uwagę dr inż. Andrzej Białas.
Spore zainteresowanie uczestników spotkania w Szczyrku wzbudził autobus prezentacyjny o wdzięcznej nazwie Klementyna. Samochód prezentacyjny firmy WAGO jest swoistym centrum szkoleniowe na kółkach i zarazem laboratorium. Jego ogromną zaletą jest to, że umożliwia przeprowadzenie prezentacji lub szkolenia bezpośrednio u klienta, w dogodnym dla niego terminie.
Konferencji patronuje medialnie Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.