W najbliższy poniedziałek (14 maja) rozpoczyna się nabór do nowej szkoły górniczej w Rudzie Śląskiej - poinformował portal górniczy nettg.pl rudzki magistrat. Dla uczniów chcących być w przyszłości górnikami przygotowano 60 miejsc. Gwarancję zatrudnienia po skończonej edukacji zapewnia im już teraz Kompania Węglowa.
Każdy zainteresowany nauką w nowej szkole ma czas do 25 czerwca do godz. 12:00. Zapisy odbywać się będą drogą elektroniczną. Przy rekrutacji pod uwagę będą brane wyniki egzaminu gimnazjalnego oraz oceny uzyskane w gimnazjum z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz techniki. Oprócz wiedzy istotnym czynnikiem decydującym o możliwości nauki w zawodzie górnika są inne predyspozycje.
Dziewczyny też chcą do kopalni
- Mamy telefony od dziewczyn, które chciałyby uczyć się w zawodzie górnika, niestety nie możemy ich przyjąć, gdyż nabór na kierunki górnicze skierowany jest tylko do chłopców. Ponadto uczeń, który chciałby się kształcić w zawodzie górnika, przedstawić musi zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w tym zawodzie - mówi Anna Witkowska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, która koordynuje nabór do nowej szkoły zawodowej.
W nowej szkole zawodowej przygotowano 60 miejsc w dwóch klasach. W jednej uczniowie kształcić się będą w kierunku górnik eksploatacji podziemnej, natomiast w drugiej w kierunkach ślusarz
i elektryk. Absolwenci gimnazjów zainteresowani zdobyciem zawodu górnika swoje aplikacje składać będą mogli również do Technikum nr 3, gdzie od 2004 r. istnieje klasa kształcącą w zawodzie technik górnictwa podziemnego.
Pomysł otwarcia nowej szkoły górniczej pojawił się podczas rozmów prezydent miasta Grażyny Dziedzic z prezesami spółek węglowych oraz dyrektorami poszczególnych czterech rudzkich kopalń. W styczniu tego roku na wspólnej konferencji prasowej z prezes Kompanii Węglowej, Joanną Strzelec-Łobodzińska poinformowała o utworzeniu takiej szkoły w mieście od 1 września 2012 r.
- Wychodzimy naprzeciw zarówno potrzebom uczniów, jak i górnictwa, chcemy powrócić do kształcenia w zawodach górniczych w Rudzie Śląskiej - mieście z dobrymi tradycjami górniczymi i nieźle prosperującymi kopalniami - mówiła wtedy prezydent Grażyna Dziedzic.
Nowa szkoła zawodowa od 1 września wraz z Gimnazjum nr 13 oraz Technikum nr 3 współtworzyć będzie Zespół Szkół nr 5 z siedzibą przy ul. Jankowskiego 22. W dotychczasowym budynku Gimnazjum nr 13 swoje lokum znajdą zarówno technikum i szkoła zawodowa, dlatego tuż po zakończeniu obecnego roku szkolnego zaczną się w nim prace remontowe.
- Planujemy wyremontować sanitariaty oraz wymienić oświetlenie. Największym jednak wyzwaniem będzie przygotowanie pracowni specjalistycznych do nauki zawodów, w tym zawodów górniczych. Część wyposażenia tych pracowni stanowić będzie sprzęt już posiadany, ale w pewnej części pracownie doposażone zostaną też w zupełnie nowe urządzenia - zdradza plany Ewa Stepuch, dyrektor Gimnazjum nr 13. Placówka w marcu tego roku promowała nową szkołę górniczą.
- Młodzież, która nas wtedy odwiedziła, była bardzo zainteresowana edukacją w kierunkach górniczych. Również rozmawiając z uczniami naszego gimnazjum zauważam, że wielu z nich chce kontynuować naukę w nowopowstającej szkole - dodaje Stepuch.
Powrót do edukacji zawodowej
Honorowy patronat nad nową zasadniczą szkołą zawodową objęła prezes Kompani Węglowej S.A., Joanna Strzelec - Łobodzińska. Kompania Węglowa, spółka będąca największym europejskim producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej, wszystkim absolwentom szkoły już teraz gwarantuje zatrudnienie po zakończeniu nauki.
Przed laty w Rudzie Śląskiej działały 3 technika górnicze oraz 10 zasadniczych szkół zawodowych oraz szkoła przysposabiająca młodzież do zawodu o profilu górniczym. Wszystkie zostały zamknięte z powodu restrukturyzacji górnictwa i gwałtownej redukcji zatrudnienia w kopalniach. Dopiero w 2004 roku w wyniku porozumienia z Kompanią Węglową miasto uruchomiło w Technikum nr 3 klasę kształcącą w zawodzie technik górnictwa podziemnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
zgadzam się z szks , żeby się dostać na kopalnie , nieraz trzeba mieć znajomości , osobiście chce skończyń technikum i iść na studia ale zobaczymy jak to się ułoży ;)
a co z masa uczni ktorzy ucza sie zaocznie,praktyki maja w kopani,kiedys mieli zapewniona prace,a jakies bodajze 2 lata temu wycofali gwarancje,uczniowie chodza,poswiecaja wekendy na nauke,czas itd i jeszcze sie nie umia dostac na kopalnie,a ktos kto ma dobre plecy dostaje robote po znajomosci....pozdrowienia dla wszystkich uczacych sie..:)