Od maja można śledzić życie sokołów wędrownych gniazdujących na kominie Huty Miedzi Głogów. Sokoły, podlegające ścisłej ochronie gatunkowej, zadomowiły się w głogowskiej hucie już cztery lata temu. Dzięki KHGM i Stowarzyszeniu "Sokół" został uruchomiony podgląd on-line. Ptasia rodzina wkrótce powiększy się o cztery młode osobniki - imiona sokołów zostaną wybrane w ogłoszonym właśnie konkursie.
Ptaki można ptaków podglądać za pośrednictwem kamer, z którymi można połączyć się przez stronę internetowa KGHM. Wystarczy kliknąć w baner z napisa napisem "Sokoły KGHM", by zobaczyć, jak żyją sobie na kominie sokoły.
W kwietniu 2012 r. w gnieździe pojawiły się cztery nowe jaja. Młode wyklują się między 8 a 12 maja.
Po raz pierwszy sokoła wędrownego w Hucie Miedzi Głogów zaobserwowano 9 marca 2007 roku. Kilka dni z rzędu dorosły osobnik przesiadywał na instalacjach na terenie HMG II. Rok później na terenie HMG znaleziono ranną, dorosłą samicę sokoła wędrownego.
- Zaopiekowali się nią pracownicy Działu Ochrony Środowiska Huty Miedzi Głogów, którzy przetransportowali ranną samicę do siedziby Przemkowskiego Parku Krajobrazowego i informuje Paweł Frąckowiak z departamentu komunikacji KGHM. - Po udzieleniu pierwszej pomocy sokoła przekazano pod dalszą opiekę do hodowli sokołów prowadzonej przez Günthera Trommera koło Leszna. Na podstawie obrączki stwierdzono, że została ona zaobrączkowana 15 maja 2004r. jako pisklę w gnieździe na skale w Czechach niedaleko miejscowości Ceska Lipa, w odległości licząc w linii prostej, ok. 160 km od Głogowa. Okoliczności znalezienia sokoła pozwalały przypuszczać, że jest to osobnik lęgowy. Potwierdzeniem tego był fakt znalezienia dwóch jaj na kominie Huty Miedzi Głogów II, tzw. koniczynce. Nazwa nawiązuje do kształtu utworzonego przez cztery zespolone przewody kominowe.
Po trzech miesiącach rehabilitacji, 21 sierpnia 2008 r. na polach w sąsiedztwie huty, Günther Trommer i Paweł Wieland wypuścili sokoła, który swoim lotem potwierdził dobrą kondycję. Dużym zaskoczeniem okazało się stwierdzenie w pobliżu drugiego sokoła (samca). Oba ptaki odleciały w kierunku huty. Jednak prawdziwym zaskoczeniem było stwierdzenie w odległości około 500 m. kolejnego sokoła wędrownego. Była to dorosła samica, która podczas nieobecności zajęła terytorium samicy poddanej rehabilitacji. Akcja ratowania sokoła zakończyła się pełnym sukcesem.
Jesienią 2008 r. podjęto decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na jednym z kominów HMG. Po miesiącu wykluły się trzy młode ptaki. Zostały one zaobrączkowane w połowie maja, a w sierpniu opuściły na dobre rodzinne strony.
W 2010 roku na przełomie kwietnia i maja w gnieździe wykluły się trzy młode sokoły wędrowne. W związku z tym, że Stowarzyszenie w 2010 roku w ramach dotacji z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych zakupiło nadajniki satelitarne GPS, zdecydowano o założeniu ich młodym ptakom. Młode sokoły, które otrzymały nadajniki dostały również imiona: Argenta i Cupra. Trasy ich przelotów możemy obejrzeć na stronie z telemetrią satelitarną na stronie Stowarzyszenia "Sokół".
Ponowną akcję obrączkowania, której przewodził Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" ,przeprowadzono 17 maja 2011 r. I tym razem w Hucie Miedzi Głogów w platformie lęgowej na słynnej już "koniczynce" przyszły na świat trzy młode sokoły wędrowne.
W 2011 roku KGHM Polska Miedź S.A. podjęła działania mające na celu umożliwienie oglądania sokolej rodziny on-line. Pod koniec sierpnia w lokalnym intranecie można już było obserwować życie rodzinne hutniczych sokołów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dzisiaj miałem ok. 14 młodego sokoła na balkonie. Bardzo ufny, podchodził do ręki, dał zrobić sobie nawet 2 zdjęcia. Nie uciekł jakiś z komina???