Otwierając konferencję "Budownictwo podziemne i bezpieczeństwo w komunikacji drogowej i infrastrukturze miejskiej" rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Antoni Tajduś zauważył, że w ostatnich latach następuje stopniowy rozwój budownictwa tuneli drogowych, o czym świadczą nowo zbudowane obiekty.
- Od roku 2003 na terenie Polski wybudowano pięć tuneli drogowych o łącznej długości 2737 m, z których najdłuższym tunelem miejskim jest tunel Wisłostrada o długości 930 m, a pierwszym poza miejskim tunelem drogowym jest tunel Emilia w Lalikach o długości 687 m. W fazie projektowej jest tunel pod Luboniem Małym o przewidywanej długości 2100 m oraz pierwszy podwodny tunel w Polsce pod Martwą Wisłą o długości ok 1400 m. Podobnie intensywnie rozwija się podziemna infrastruktura handlowo-parkingowa - powiedział prof. Tajduś.
Także zdaniem Norberta Wyrwicha, dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami i Mostami w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w latach 2015-2020 należy spodziewać się około 20 inwestycji tunelowych rozmaitej wielkości, w tym m.in. w paśmie drogi F-69 w Katowicach i F-2 w okolicach Warszawy.
- W wyborze wariantu droga otwarta - tunel wiele zależy od tak prozaicznej rzeczy jak pieniądze. Jednak tendencja jest taka, że w zurbanizowanych terenach, perzy niedostępności gruntów, łączącej się również ze żmudnymi i także kosztownymi procesami odszkodowawczymi, racje coraz częściej przemawiają za tunelem. Podobnie dzieje się w przypadku kiedy prymat biorą wymogi ochrony środowiska - powiedział portalowi górniczemu nettg.pl dyrektor Wyrwich.
Prof. Piotr Czaja, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH zauważył, że, począwszy od XIX wieku, pokonywanie przeszkód wodnych lub górskich za pomocą tuneli stało się dążeniem powszechnym, o czym świadczy wręcz trudna już praktycznie do oszacowania liczba i sumaryczna długość tuneli w świecie. Jednocześnie pojawiają się coraz nowsze, bardziej fascynujące i śmiałe projekty, w tym wizje międzykontynentalnych połączeń między Afryką a Europą, Azją i Ameryką, Japonią i Koreą, czy Chinami i Tajwanem. Te aspiracje i projekty nie są futurystycznymi jedynie wizjami. Realność ich urzeczywistnienia uzasadniają współczesne możliwości technologiczne.
Prof. Piotr Czaja ilustrował je, przywołując m. in. przykłady budów tuneli Seikan, Eurotunelu, metra w Shanghaju i łączącego Szwajcarię z Włochami alpejskiego tunelu Gotthard Base. Zwracał uwagę, że klasyczne górnicze metody budowy tuneli z urabianiem skał za pomocą materiałów wybuchowych wypierają metody zmechanizowane, pozwalające na osiąganie wielokrotnie wyższych postępów drążenia.
- Należy się cieszyć, że w światowych sukcesach tunelowych mają swój udział polskie firmy. Budowaliśmy tunele między innymi dla Niemiec, Hong Kongu, Turcji, Włoch, natomiast wszędzie tam w naszym kraju, gdzie mogłyby znacznie ułatwić komunikację, uznawano je zawsze za zbędne, zbyt kosztowne i niebezpieczne, a czasami, co zupełnie zakrawa już na ironię, niszczące środowisko. Tym bardziej deprymujący jest więc fakt, że pierwszy, zbudowany w XXI wieku w Polsce tunel drogowy Laliki wykonała firma słowacka, a projekt innego tunelu dla drogi szybkiego ruchu S7 projektuje firma z Niemiec - zżymał się prof. Piotr Czaja, akcentując zarazem potrzebę rozwijania edukacji inżynierskiej w tym zakresie.
Bardzo ważnymi wątkami konferencji w AGH były zagadnienia bezpieczeństwa. I to w wielu aspektach: bezpieczeństwa w fazie budowy, bezpieczeństwa powszechnego w kontekście wpływów robót górniczych przy budowie linii metra i drogowych szlaków komunikacyjnych na powierzchnię zurbanizowanych terenów, wentylacji tuneli oraz bezpieczeństwa pożarowego takich podziemnych obiektów. Ale także - na co zwrócił uwagę dyrektor Norbert Wyrwich - wygody komunikacyjnej i bezpieczeństwa drogowego, ponieważ w tunelu następuje rozdzielenie jego nie chronionych uczestników (pieszych, rowerzystów) od tych, płynnie poruszających się samochodami, ciężarówkami i autobusami.
W galerii: Uczestnicy konferencji "Budownictwo podziemne i bezpieczeństwo w komunikacji drogowej i infrastrukturze miejskiej" (zdjęcia: Krystian Krawczyk - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.