Protestująca załoga Huty Batory opuściła zakład - poinformował w piątek (6 kwietnia) wieczorem prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Pracownicy Huty domagali się m.in. wstrzymania zwolnień grupowych.
Protestujący pracownicy Huty Batory domagali się przywrócenia układu zbiorowego pracy, wstrzymania zwolnień grupowych, a także przywrócenia umów o pracę dawnym pracownikom huty, zatrudnionym obecnie w agencji pracy tymczasowej.
W ramach nielegalnego protestu w Hucie Batory ok. 350 pracowników w poniedziałek rano nie wznowiło produkcji. Załoga podjęła strajk przeciw działaniom restrukturyzacyjnym zarządu zakładu mimo niewyczerpania procedur sporu zbiorowego. Właściciel Huty - kontrolowana przez Romana Karkosika giełdowa spółka Alchemia - w czwartek zadeklarował gotowość do rozmów.
W piątek rano przedstawiciele strajkujących przekazali zarządowi Huty i Alchemii pismo z prośbą o spotkanie. Protestujący napisali, że proszą o nie "w celu podjęcia rozmów i zażegnania protestu".
Spotkanie - jak powiedział prezydent Chorzowa - odbyło się w Urzędzie Miasta pomiędzy zarządem Huty Batory, strajkującymi pracownikami, komendą policji oraz prokuraturą. - Chcieliśmy podjąć negocjacje z zarządem spółki Huty Batory stanowiącej część holdingu Alchemia, ale rozmowy zakończyły się fiaskiem, ponieważ oświadczono, że zarząd alchemii podjął decyzję o likwidacji jednego z wydziałów, czyli stalowni, co jak się można domyślać nie sprzyja osiągnięciu kompromisu - powiedział Kotela.
Prezydent Chorzowa dodał, że "sytuacja jest bardzo napięta", ale "udało się przekonać pracowników, aby się rozeszli do domów, bo niestety ten strajk nie jest legalny i prawo jest po stronie spółki".
- Być może wrócimy do tych rozmów po świętach - dodał Kotala. Poinformował także, że udało się osiągnąć porozumienie, że nie będzie zwolnień dyscyplinarnych.
W piątek w sprawę włączył się także wicewojewoda śląski. Być może po świętach trafi ona na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego - komisja to regionalny odpowiednik Komisji Trójstronnej.
Grupa kapitałowa Alchemia obejmuje: Hutę Batory, Rurexpol, Walcownię Rur Andrzej, Hutę Bankową, Kuźnię Batory i Laboratorium Badań Batory. W ub. roku grupa wypracowała 118,4 mln zł zysku netto przy przychodach sięgających 1 mld 155 mln zł. Huta Batory produkuje różne gatunki stali, w tym stal węglową, stopową i żaroodporną m.in. w postaci tzw. wlewek. Ma w asortymencie rury bezszwowe, m.in. przewodowe, konstrukcyjne, okrętowe oraz kotłowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.