Czy Związek Zawodowy Górników w Polsce wraz z Zielonymi ma zamiar walczyć o renegocjację pakietu energetyczno-klimatycznego? - pyta portal górniczy nettg.pl. Odpowiada Andrzej Chwiluk, przewodniczący ZZGwP.
- Nie dajemy się rządowi wprowadzać w matnie, w których zieloni nie potrafią rozmawiać z górnictwem. My potrafimy. Chcemy rozmawiać i dalej iść razem we wspólnych działaniach, a płaszczyzn do tego jest wiele. Z zielonymi wiele nas jeszcze dzieli, ale też sporo łączy. Będziemy wspólnie walczyć o stabilne miejsca pracy, także w górnictwie. To właśnie ta branża może stać się motorem napędowym dla odnawialnych źródeł energii. Nie rozmawiamy o ograniczeniu wydobycia, gdyż przy rosnącym imporcie nie ma to żadnego uzasadnienia. Potrzebne są za to nowoczesne technologie węglowe i pieniądze na ich rozwój.
W sprawach klimatu Polska nic nie zawetowała, od tego trzeba zacząć. Postanowień pakietu energetyczno-klimatycznego nie da się w żaden sposób cofnąć i wmawianie komuś, że jest inaczej, to zwykłe robienie ludziom wody z mózgu, pokazywanie, że rząd chce coś w tej materii zrobić. Tak naprawdę, wtedy, kiedy był czas na to, rząd nic nie robił.
Dziś możemy jedynie lobbować o danie szansy Polsce na dogonienie nowoczesnych przemysłów zachodnich. Musimy pamiętać, że tam korzystanie z odnawialnych źródeł energii to normalna sprawa, a dla Polski dalej stanowi abstrakcję. Tam dopłaca się do instalacji solarnych, u nas rzadko kiedy. My musimy mieć podstawy, by konkurować z Europą Zachodnią. Do tego trzeba nie tylko głębokich przeobrażeń w przemyśle, ale także w sposobie pojmowania istotnych kwestii energetycznych.
Tymczasem straszy się polskie górnictwo, że elektrownie są mało efektywne. Dziś nikt nie wyda ani złotówki, żeby wybudować nową, niskoemisyjną elektrownię węglową i w ten sposób realizować pakiet 3 razy 20. Próbuje się za to wydawać pieniądze na elektrownie atomowe, które przysporzą nam więcej kłopotu niż pożytku. Brak czytelnej polityki energetycznej powoduje, że wciąż nie wiemy, na czym stoimy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.