Kopalnia Soli Kłodawa, założona w 1949 r., spółka akcyjna Skarbu Państwa jest największą czynną kopalnią soli kamiennej w kraju (Kłodawa, powiat kolski, województwo wielkopolskie).
Początkowo wydobycie prowadzono na poziomach 450 i 600 m, obecnie prace górnicze prowadzi się na głębokości 750 m. Zasoby na tym poziomie zapewniają pracę kopalni na następne dziesiątki lat.
Eksploatację soli rozpoczęto w 1956 r. Jako siła pociągowa pracowało wówczas pod ziemią 40 koni. Zwierzęta pracowały pod ziemią 10 lat. Dopiero w 1966 r. uruchomiono w kopalni trakcję elektryczną.
Kopalnia jest udostępniana także zwiedzającym. Czynna podziemna trasa turystyczna na poziomie 600 metrów pod ziemią. Tu też, niedaleko podszybia, w solnej grocie znajduje się kaplica wykonana z soli rzeźbą Świętej Kingi - patronki górników solnych. Na ścianie kaplicy, na pamiątkowej tablicy, wyryto nazwiska 20 górników, którzy stracili życie pod ziemią. Najstarsza część kopalni w 2007 r. została wpisana do rejestru zabytków. W tym także roku w kopalni pobito rekord Guinnessa w kategorii - najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie. Grano, oczywiście, 600 metrów pod ziemią.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.