Naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego opracowali ilustrowany zbiór krótkich opowiadań o najważniejszych polskich kopalinach - dowiedział się portal nettg.pl w PIG.
Książka pod tytułem "Sezam polski. W poszukiwaniu podziemnych skarbów" jest prawdopodobnie pierwszym wydawnictwem tego typu w Polsce. Jej autor, geolog i popularyzator nauki Mirosław Rutkowski pisze o złożach węgla kamiennego i brunatnego, rudach miedzi i srebra, cynku i ołowiu, zasobach ropy naftowej i gazu ziemnego w złożach konwencjonalnych i tak głośnych ostatnio nagromadzeniach niekonwencjonalnych.
Najmłodsi mogą dowiedzieć się jak z rudy miedzi produkuje się koncentrat dla hut, jak powstaje paliwo dla elektrowni atomowych, a nawet dlaczego nie eksploatujemy rud tytanu i żelaza na Suwalszczyźnie. Naukowe informacje podane bez natrętnej dydaktyki, z uwzględnieniem wyników najnowszych badań Państwowego Instytutu Geologicznego są łatwiejsze do przyswojenia dzięki ilustracjom malarki i pracowniczki Muzeum Geologicznego Agaty Olszyńskiej.
Starannie wydana publikacja ma sztywne, lakierowane okładki i 71 wielobarwnych stron. Przypomnijmy, że statutową misją Instytutu, który nie tylko ma obowiązek badania geologii Polski dla rozwoju gospodarki narodowej, jest również rozpowszechnianiem wyników badań wśród społeczeństwa, a więc także dzieci i młodzieży. Nie bez znaczenia jest też konieczność uświadamiania od najmłodszych lat, że surowce mineralne - najlepiej krajowe - są podstawą bezpieczeństwa gospodarczego, a obowiązek racjonalnego korzystania z bogactw naturalnych pwymaga oszczędnej gospodarki odpadami i szanowania zasobów przyrody.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie Romanie Getler może pan wyjaśnić górnikom i opinii publicznej jak to się dzieje w JSW SA, że po roku 2011 pracownicy zarabiali z kadrą kierowniczą średni 7 505,39 gr ( pismo z dnia 27 luty 2012 r JSW SA ), A obecnie po podwyżce, dodatkowych premiach oraz zwiększeniu wydajności wzroście wynagrodzenia członków zarządu JSW S.A. o 400 % ( z 22 tys. zł. do ponad 85 tys zł. )oraz wzroście wynagrodzenia kadry kierowniczej kopalń o ponad 200 %. Pytanie to dlaczego średnie wynagrodzenie pracownika JSW S.A. spadło do 7 187 złotych. Czy nie jest tak, że ja zarabiam w ścianie 5 500 złotych a pan 8 874 złotych to razem mamy średnio 7 187 złotych.