Czy istnieje szansa na zmianę antywęglowej polityki Unii Europejskiej na bardziej przyjazną? Czy w walce o węgiel jesteśmy osamotnieni?
Odpowiada Henryk Karaś przewodniczący Europejskiej Platformy Technologicznej ds. Surowców Mineralnych:
- W 2008 roku został ogłoszony nowy program polityki surowcowej Unii Europejskiej, silnie akcentujący sprawy bezpieczeństwa dostaw surowców ważnych dla przyszłego funkcjonowania gospodarki europejskiej. Dodatkowo ważnym uzupełnieniem tego programu stał się plan budowania bezpieczeństwa energetycznego Europy. Coraz więcej krajów UE postrzega górnictwo węglowe jako ważny filar swojej gospodarki. Są kraje Unii, gdzie polityka energetyczna w znacznej mierze bazuje na węglu. Niemcy nie chwalą się faktem, że wydobywają najwięcej węgla brunatnego w Europie. Są to wielkości sięgające około 180 milionów ton rocznie.
Węgiel jest poważnym źródłem zabezpieczenia energetycznego tego kraju. Hiszpania wraca do węgla. Zatem w tej walce wcale nie jesteśmy aż tak bardzo osamotnieni.
Pakiet energetyczno-klimatyczny stał się jednak faktem. Technologia CCS jest rekomendowana jako jedyna skuteczna w walce z rzekomo nadmierną emisją dwutlenku węgla.
Jednak z drugiej strony technologia CCS opiera się na przechwytywaniu i podziemnym składowaniu dwutlenku węgla. W tej kwestii podnoszą się w Europie głosy podające w wątpliwość możliwość jej stosowania na szeroką skalę. Niestety, wciąż obserwujemy szereg niekonsekwencji w polityce energetycznej Zjednoczonej Europy. Jedni uważają węgiel za "brudne paliwo", drudzy są przeciwnego zdania. Czas polskiej prezydencji był dobrą okazją do tego, aby raz jeszcze spróbować wypromować nasz węgiel. Myślę, że mogliśmy lepiej wykorzystać tę szansę.
Z pewnością nasi europarlamentarzyści muszą nadal wykazywać dużą aktywność, by skutecznie działać na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, w tym utrzymania silnej pozycji węgla, i poszukiwać sprzymierzeńców.
O tym, że górnictwo na świecie się rozwija, świadczy wzrost cen tego paliwa i rosnący nań popyt. Węgiel jest głównym paliwem energetycznym w wielu krajach. Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny czy Indie na pewno z węgla nie zrezygnują.
Biorąc pod uwagę coraz trudniejsze warunki udostępnienia i eksploatacji złóż węgla i metali, Polska powinna rozwijać górnictwo i tym samym cały sektor wydobywczy, łącznie z produkcją nowoczesnych maszyn i urządzeń dla branży wydobywczej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.