Jedną z najwyżej ocenionych prac statutowych, zrealizowanych w Głównym Instytucie Górnictwa w zeszłym roku, była praca pt. "Rozwój nowych metod prognozy zagrożenia sejsmicznego i zagrożenia tąpaniami z wykorzystaniem rejestracji wstrząsów", wykonana pod kierunkiem dr. hab. inż. Grzegorza Mutke, prof. GIG.
Było to trzyletnie zadanie badawcze, na które złożyły się opracowanie podstaw nowych metod prognozowania zagrożenia sejsmicznego i zagrożenia tąpaniami z wykorzystaniem rejestracji wstrząsów, opracowanie oprogramowania oraz metody prognozy zagrożenia sejsmicznego na podstawie sekwencyjnej analizy parametrów ognisk wstrząsów i metody tomografii pasywnej krzywoliniowej. Obie te metody zostały zweryfikowane w warunkach rzeczywistych na poligonach kopalnianych.
Są to nowoczesne, niezwykle użyteczne narzędzia do walki z zagrożeniem sejsmicznym - zagrożeniem tąpaniami w przemyśle górniczym. Są one oparte na nowych parametrach i cyfrowych technikach obliczeniowych. Zmodyfikowana metoda PPV polega na ciągłym pomiarze pikowych wartości amplitud prędkości drgań cząstek górotworu (PPV) w otoczeniu chodników przyścianowych, na wybiegu ściany eksploatacyjnej w odległości do 200 m od jej frontu. Wartości parametru PPV, zarejestrowane dla każdego wstrząsu i skorygowane przez odpowiednią funkcję wagową, są porównywane do wartości kryterialnych, wyróżniających cztery stopnie potencjalnego zagrożenia. Metoda ta pozwala na bieżąco oceniać, czy silne wstrząsy górotworu z obszaru eksploatowanej ściany mogą stanowić zagrożenie dla wyrobisk eksploatacyjnych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.