- Przedsiębiorcy coraz chętniej współpracują ze szkołami zawodowymi, pozyskując w ten sposób wykwalifikowanych pracowników - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji "Szkolnictwo zawodowe dla przemysłu" - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez resort gospodarki.
- MG otrzymuje sygnały od przedsiębiorców, że obecny system szkolnictwa nie spełnia potrzeb rynku pracy - powiedział wicepremier Pawlak w czasie spotkania z przedstawicielami firm i uczelni , które odbyło się się 24 lutego 2012 r. w Legnicy. W jego opinii receptą jest unowocześnienie systemu kształcenia zawodowego oraz powiązanie go z rynkiem pracy.
- Szkoły powinny dostosować swoją ofertę do potrzeb przedsiębiorców - dodał.
Wicepremier Pawlak zapowiedział, że resort gospodarki chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracodawców.
- Zależy nam, aby firmy organizowały praktyczną naukę zawodów w miejscach pracy. Będziemy zachęcać menadżerów do współtworzenia programów edukacyjnych, wykładów oraz staży i praktyk - powiedział Pawlak.
Podkreślił, że coraz więcej firm otwiera klasy w szkołach zawodowych i kształci pracowników na własne potrzeby.
- Najlepsi absolwenci znajdują później zatrudnienie zgodne ze swoimi kwalifikacjami - podkreślił wicepremier. Profity czerpie także szkoła, która otrzymuje materiały i modele dydaktyczne, a nauczyciele specjalistyczne szkolenia.
- Chcemy wzmocnić też pozytywny wizerunek szkół zawodowych - powiedział Pawlak.
Jego zdaniem należy pokazać, że są to placówki dla osób, które chcą świadomie kierować swoją karierą i kształcić umiejętności zawodowe poszukiwane przez pracodawców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.