Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie podpisze, 26 stycznia, umowę o współpracy z jednym z największych ośrodków badawczych w USA - Narodowym Laboratorium Los Alamos - poinformował portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik krakowskiej uczelni.
AGH będzie tym samym pierwszą uczelnią w Europie Środkowo-Wschodniej z którą oficjalnie współpracować będzie to prestiżowe amerykańskie centrum naukowo-badawcze. Szczegóły współpracy przedstawione zostaną tuż przed podpisaniem umowy na specjalnej konferencji prasowej.
- Na pytania mediów będą odpowiadać: prorektor ds. współpracy i rozwoju AGH prof. Jerzy Lis, kierownik Katedry Robotyki i Mechatroniki AGH prof. Tadeusz Uhl oraz ze strony amerykańskiej: dyrektor ds. współpracy i rozwoju Centrum Energetycznego Chemicznego Doskonalenia i Magazynowania Wodoru Los Alamos Karl K. Jonietz i dyrektor Instytutu Inżynierii Los Alamos Chuck Farrar -.informuje rzecznik.
Los Alamos National Laboratory organizacyjnie podlega Departamentowi Energii Stanów Zjednoczonych. Mieszczący się w stanie Nowy Meksyk ośrodek badawczy zatrudnia ok. 11 tys. naukowców, kształcąc jednocześnie ponad tysiąc studentów. Roczny budżet LANL wynosi ponad dwa miliardy dolarów. Prace badawcze w laboratoriach Los Alamos skupiają się na kilku dziedzinach, m.in. wykorzystaniu energii słonecznej i jądrowej do celów pokojowych. Naukowcy z LANL ściśle współpracują z Uniwersytetem Kalifornijskim, a ich osiągnięcia są znane i szeroko cytowane w niemal całym świecie naukowym.
W Los Alamos, w ramach projektu Manhattan, powstała pierwsza bomba atomowa. Realizację projektu rozpoczęto w marcu 1942, w ośrodkach badawczych uniwersytetów w Nowym Jorku (Columbia University), w Chicago i stanowego uniwersytetu kalifornijskiego. Przy konstruowaniu bomby atomowej uczestniczyło w całych Stanach Zjednoczonych ok. 125 tys. osób. Prace kosztowały ok. 2 mld (ówczesnych) dolarów. Główne prace prowadzono w Los Alamos pod kierownictwem
Główne prace konstrukcyjne odbywały się pod kierownictwem Jacoba Roberta Oppenheimera.Pierwszą kontrolowaną reakcję łańcuchową przeprowadzono 16 lipca 1945 w Trinity, koło bazy lotnictwa w Alamogorto. Skonstruowane bomby atomowe Amerykanie zrzucili na Hiroszimę i Nagasaki (6 i 9 sierpnia 1945).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.