Ok. 250 tys. euro kosztuje robot spawalniczy, które nabyła spółka Weldon z Brzezówki (Podkarpackie). To jedyne takie urządzenie w tej części kraju.
- Urządzenie to potężna maszyna złożona z kilku elementów, m.in. dwóch stanowisk spawalniczych. Posadowiony na torze jezdnym wysięgnik ma zasięg aż 17 metrów, dzięki czemu łatwo może przemieszczać się między stanowiskami. Urządzenie składa się także z dwóch obrotników o rozstawie 6,5 metra i udźwigu do 5 ton, a maksymalna średnica spawanego obiektu może wynieść nawet 2,5 m - informuje Grzegorz Darłak, prezes firmy.
Darłak zaznaczył, że urządzenie dzięki nowoczesnemu kontrolerowi umożliwia wykrywanie ewentualnych niedokładności podczas spawania.
- O takie niedokładności szczególnie łatwo, kiedy elementy mają duże gabaryty. Dzięki wbudowanemu modułowi, robot sam zmierzy taką niedokładność i wprowadzi korekty do zaprogramowanych wcześniej trajektorii ruchu, dzięki czemu zachowana zostaje wysoka jakość i dokładność spawania.
Robot może spawać praktycznie dowolne detale, które uda się umieścić na obrotnikach. W firmie Weldon będzie wykorzystywany do spawania m.in. kostek stanowiących naroża kontenerów, słupów i różnorodnych elementów konstrukcji stalowych oraz ramek ekranów akustycznych. Jest zdolny do wykonania tej samej pracy nawet trzykrotnie szybciej niż spawacz ręczny. Głównym źródłem oszczędności czasu jest znaczne przyspieszenie ruchów pośrednich, tzn. przejść od zakończenia jednej spoiny do początku kolejnej.
Do bieżącej obsługi robota wystarczy jedna osoba. Potrzebny jest także programista, który zaprogramuje robota do wykonania określonego zadania.
Spółka Weldon specjalizuje się, min., w produkcji konstrukcji stalowych. Zatrudnia ok. 220 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Możliwość zastosowań robotów w przemyśle jest ogromna. Codziennie robimy krok do przodu w tym kierunku. (Firma) Roboty Przemysłowe - Kraków.