Zarząd KGHM Polska Miedź SA przedstawił w środę (21 grudnia) korektę prognozy wyników finansowych na rok 2011. Podstawą skorygowania są wyniki finansowe spółki po 11 miesiącach bieżącego roku oraz zweryfikowane założenia warunków makroekonomicznych, skutków wyceny instrumentów pochodnych i różnic kursowych - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę.
Skorygowana prognoza przewiduje, że w roku 2011 KGHM osiągnie przychody ze sprzedaży w wysokości 20 084 mln zł oraz zysk netto na poziomie 11 192 mln zł. Oznacza to podwyższenie planowanych wyników odpowiednio o 6 proc. i 16 proc.w stosunku do prognozy opublikowanej na początku września.
Wzrost prognozowanych przychodów oraz zysku netto, to przede wszystkim skutek wyższej ceny i wielkości sprzedaży srebra, korzystniejszego kursu walutowego USD/PLN oraz dodatnich różnic kursowych. Czynniki te mają istotny wpływ na poziom wyniku na pozostałej działalności operacyjnej.
- Szczególnie wrażliwy na zmienność parametrów makroekonomicznych jest wynik z różnic kursowych oraz wyceny instrumentów pochodnych. Wynika to głównie z wysokiego poziomu zabezpieczeń przyszłych przychodów oraz znacznego stanu środków pieniężnych w walucie obcej, które KGHM zamierza przeznaczyć na rozwój bazy zasobowej - mówi Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź.
W prognozie przyjęto następującą średnioroczną wartość parametrów makroekonomicznych: 8 827 USD/t dla notowań miedzi oraz 2,97 USD/PLN dla kursu walutowego.
- Rynek charakteryzuje się obecnie bardzo wysoką zmiennością parametrów makroekonomicznych. Wynik na pozostałej działalności operacyjnej w roku 2011 będzie więc zależał od rzeczywistego poziomu notowań metali i kursu walutowego na dzień 30 grudnia 2011roku - wyjaśnia Maciej Tybura, wiceprezes KGHM ds. finansowych.
Zarząd KGHM będzie rekomendował, by za rok 2011 spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 30 proc. zysku. W ocenie zarządu taki poziom dywidendy pozwoli na realizację planowanych inwestycji przy zachowaniu płynności finansowej spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.