Analizator emisji CO2 z hałd górniczych, opracowany przez specjalistów z Głównego Instytutu Górnictwa, otrzymał Złoty Medal podczas Międzynarodowych Targów Innowacji Badań Naukowych i Nowych Technologii MEDINNOVA 2011, które odbywały się w dniach 30 listopada - 3 grudnia 2011 r. w Casablance, w Maroku.
Przyrząd do mierzenia poziomu emisji ditlenku węgla z hałd górniczych powstał w ramach projektu rozwojowego, dofinansowanego przez Unię Europejska w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, pt. "System zarządzania likwidacją emisji CO2 ze zwałowisk odpadów powęglowych" o akronimie COOL'S.
Analizator to nowoczesny, przenośny zestaw pomiarowy do badań w terenie. Przyrząd umożliwia pomiar, a następnie bilansowanie wypływu dwutlenku węgla z hałd górniczych w każdych warunkach, łącznie z pomiarem w obrębie obszarów zapożarowanych. Monitorowanie tego typu emiterów gazów cieplarnianych umożliwia podjęcie działań technologicznych przeciwdziałających emisji do środowiska. W znaczący sposób przyczynia się też do poprawy stanu środowiska poprzez monitoring i bilansowanie emisji CO2 jako gazu cieplarnianego z hałd kopalnianych.
Pomiar charakteryzuje się szerokim zakresem (0-50 000 ppm), liniowością charakterystyki, odpornością na inne gazy pożarowe, zadymienie, zmiany temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza. Dzięki temu uzyskano wysoką dokładność pomiaru i możliwość pomiaru zarówno niskich, jak i wysokich stężeń. W zestawie znajdują się: miernik CO2 IR-GIG, klosz desorpcyjny (elementy własnej produkcji), anemometr ultradźwiękowy do pomiaru siły i róży wiatru, przepływomierz oraz moduł zasilająco-rejestrujący.
Autorzy wynalazku podkreślają, że możliwe jest także opracowanie iskrobezpiecznej wersji miernika CO2, która podniesie poziom bezpieczeństwa pracy w kopalniach, umożliwi kontrolę emisji dwutlenku węgla w kopalni lub monitoring obszarów okołopożarowych i sterowanie procesami podziemnego zgazowania węgla.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.