Górnictwo: ZZG powalczy o deputat węglowy dla emerytów

fot: Maciej Dorosiński/Jarosław Galusek

JSW jednorazowo wypłaci ekwiwalent pieniężny za deputat węglowy za rok 2014

fot: Maciej Dorosiński/Jarosław Galusek

Związek Zawodowy Górników w Polsce rozpoczyna zbiórkę 100 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą projektu zmian w ustawie z 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Obywatelski projekt nowelizacji gwarantuje obecnym pracownikom, którzy przejdą na emeryturę oraz emerytom górniczym i wszystkim uprawnionym, otrzymywanie deputatu węglowego z budżetu państwa.

- 30 grudnia marszałek Sejmu przyjął zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, co daje pozwolenie na rozpoczęcie zbiórki podpisów. Proponowana nowelizacja ustawy pozwoli rozwiązać problem zróżnicowania i zapewni równy status emerytów i rencistów górniczych w zakresie uprawnień do otrzymania przez nich deputatu węglowego. Nadto takie rozwiązanie obniży znacznie koszty funkcjonowania spółek i przedsiębiorstw górniczych - wyjaśnia Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący ZZG i pełnomocnik Komitetu.

Dziś kwestia deputatu węglowego dla emerytów, to tyleż problem delikatny, bo kosztowny, co skomplikowany, bo w różnych spółkach obowiązują różne rozwiązania.

Kompania Węglowa w lutym 2014 r. pozbawiła emerytów, rencistów górniczych i inne osoby uprawnia do tego deputatu.

Katowicki Holding Węglowy w listopadzie 2014 r. zawiesił na 3 lata (2015-2017) prawo do bezpłatnego węgla, w tym dla emerytów i rencistów.

Jastrzębska Spółka Węglowa wypowiedziała emerytom i rencistom deputat węglowy.

W Lubelskim Węglu Bogdanka emeryci i renciści otrzymują deputat węglowy, a 11,5 tys. emerytów i rencistów z kopalń zlikwidowanych dostaje go również za pośrednictwem Spółki Restrukturyzacji Kopalń z funduszy budżetu państwa.

- Zajęliśmy się tą ustawą, ponieważ obecna sytuacja jest niesprawiedliwa. Podzielono sztucznie emerytów na tych, co dostają deputat węglowy, tych, co im zabrano i tych, co w ogóle nie dostają . To sytuacja niedopuszczalna - uważa Wacław Czerkawski. - W tym przypadku prawo działa wstecz i narusza ich prawa nabyte. To niemoralne.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej będzie prowadził zbiórkę podpisów w całej Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.