Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.55 PLN (-8.05%)

KGHM Polska Miedź S.A.

313.20 PLN (+2.02%)

ORLEN S.A.

128.58 PLN (-4.94%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.16 PLN (-0.18%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.70 PLN (+0.66%)

Enea S.A.

25.88 PLN (+1.49%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.60 PLN (-9.49%)

Złoto

4 776.50 USD (-0.31%)

Srebro

76.47 USD (+1.23%)

Ropa naftowa

94.47 USD (-2.28%)

Gaz ziemny

2.65 USD (-0.82%)

Miedź

5.87 USD (+1.96%)

Węgiel kamienny

111.85 USD (-0.84%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.55 PLN (-8.05%)

KGHM Polska Miedź S.A.

313.20 PLN (+2.02%)

ORLEN S.A.

128.58 PLN (-4.94%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.16 PLN (-0.18%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.70 PLN (+0.66%)

Enea S.A.

25.88 PLN (+1.49%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.60 PLN (-9.49%)

Złoto

4 776.50 USD (-0.31%)

Srebro

76.47 USD (+1.23%)

Ropa naftowa

94.47 USD (-2.28%)

Gaz ziemny

2.65 USD (-0.82%)

Miedź

5.87 USD (+1.96%)

Węgiel kamienny

111.85 USD (-0.84%)

Górnictwo: ZZG pisze do wiceministra w sprawie Zespołu Trójstronnego

fot: Maciej Dorosiński

ZZG oczekuje od wiceministra Piotra Pyzika niezwłocznego zwołania posiedzenia Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

fot: Maciej Dorosiński

Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce we wtorek, 15 marca, skierowała do wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotra Pyzika wniosek o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników w związku z dramatyczną sytuacją wynikającą z wojny w Ukrainie.

 „W obecnej chwili niezbędne jest podjęcie rozmów na temat koniecznego zakresu zmian w politykach państwa: surowcowej, klimatycznej, energetycznej” – wyjaśnili związkowcy w piśmie, które dotarło także do redakcji portalu netTG.pl.

Ich zdaniem omówienia wyjaśniają kwestie zmian w energetyce, wpływ powołania NABE na sektor górnictwa węglowego i zamiary Rządu RP odnośnie reformy prawnej, w jakiej będą funkcjonowały w przyszłości spółki wydobywające węgiel energetyczny.

„Istnieje pilna potrzeba działania w celu weryfikacji przyszłości branży górniczej wynikająca ze wzrostu kosztów spółek, sytuacji cenowej, braków na rynku węglowym oraz wpływu wysokiej inflacji na sektor i wynagrodzenia pracownicze” - czytamy w piśmie, które zostało także skierowane do wiceprzewodniczących Zespołu Trójstronnego, czyli Wacława Czerkawskiego i Janusza Olszowskiego. Pełną treść pisma umieszczamy w załączniku.

Związkowcy chcieliby także, aby w posiedzeniu - poza przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – udział wzięli także reprezentanci Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Wynika to z konieczności realizacji zapisów umowy społecznej dotyczących firm okołogórniczych. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PSE mają decyzje środowiskowe dla stacji energetycznych w ramach połączenia Polska-Litwa

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) uzyskały decyzje środowiskowe dla stacji elektroenergetycznych Norki i Wigry, budowanych w ramach projektu Harmony Link, czyli drugiego połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa - podały w piątek PSE.

Motyka: Wzrost cen gazu może przełożyć się na ceny w krajowych taryfach w kolejnych miesiącach

Wzrost cen gazu w efekcie konfliktu na Bliskim Wschodzie i zniszczeń w tamtejszej infrastrukturze może się także przełożyć na ceny w taryfach na polskim rynku w kolejnych miesiącach - ocenił w piątek PR24 minister energii Miłosz Motyka.

Balczun: Local content ma wzmacniać gospodarkę i miejsca pracy w Polsce

Local content to sposób na wzmocnienie polskiej gospodarki, miejsc pracy i bezpieczeństwa - powiedział w piątek minister aktywów państwowych Wojciech Balczun. Dodał, że rząd wspiera krajowy komponent w inwestycjach i zamówieniach, aby firmy płaciły podatki w Polsce i ściągały do kraju technologie.

Kable energetyczne w przemyśle: jak wybrać hurtownię elektrotechniczną?

Planowanie rozległej sieci zasilającej w zakładzie produkcyjnym wymaga od Ciebie precyzji oraz dostępu do materiałów najwyższej jakości. Odpowiednio dobrana infrastruktura przekłada się bezpośrednio na bezawaryjność maszyn oraz komfort codziennej eksploatacji całego obiektu. Szukając optymalnych rozwiązań, musisz skupić się na dostawcy, który zagwarantuje Ci nie tylko szeroki asortyment, ale także pełne wsparcie merytoryczne.