Górnictwo: związkowy z KW żądają rezygnacji z programu

fot: Maciej Dorosiński

Jarosław Grzesik stwierdził, że do tej pory strona społeczna dowiedziała się od zarządu KW jedynie tego, iż rada nadzorcza odrzuciła pogram naprawczy

fot: Maciej Dorosiński

Niech właściciel wyjdzie i powie, że tą firmę trzeba zlikwidować - powiedział w rozmowie z portalem górniczym nettg,pl Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności.

Około 300 osób oczekuje w siedzibie Kompanii Węglowej w Katowicach na decyzję rady nadzorczej KW w sprawie przyjęcia lub odrzucenia programu restrukturyzacji spółki do 2020 r. O przyczyny tej sytuacji zapytaliśmy szefa górniczej "S" Jarosława Grzesika.

Co się stało podczas spotkania strony społecznej z radą nadzorczą Kompanii?
Do tej pory wydawało nam się, że zarząd traktuje nas poważnie i próby dojścia do kompromisu są szczere. Mieliśmy nadzieję, że inicjatywa podpisania porozumienia i dogadania się choćby w części kwestii dotyczących programu, będzie przez zarząd przyjęta poważnie. Jednak wczoraj dostaliśmy informację, że zarząd nie poinformował rady o związkowej inicjatywie podpisania porozumienia. Obawiamy się, że rada nadzorcza będąc niedoinformowana, podejmie złą decyzję i przyjmie ten program.

Podczas spotkania poinformowaliście radę o swoich krokach?
Tak, ale dopiero dzisiaj. Rada nie była zaznajomiona z tym projektem. Zaapelowaliśmy, żeby rada odrzuciła ten szkodliwy dla spółki dokument. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice w sytuacji KW to jest sabotaż. Łączenie kopalń niczego nie da, a planowane działania są odwrotne do tych, które trzeba podjąć.

A jakie decyzje trzeba podjąć?
Tej firmie brakuje przychodów. Koszty zostały już zduszone. Mamy najniższe koszty, jeśli chodzi o porównywalne z nami spółki węglowe. Nam brakuje przychodów, trzeba pomysłu w postaci koncepcji sprzedaży węgla, funkcjonowania zakładów przeróbczych, żeby ta firma funkcjonowała. A tu mówi się tylko i wyłącznie o sprzedaży, obniżaniu wydobycia i zatrudnienia. Niech wreszcie właściciel wyjdzie i powie, że tą firmę trzeba zlikwidować, ale niech wyjdzie z otwartą przyłbicą i nie mydli nam oczu.

Czego oczekujecie od rady nadzorczej?
Odrzucenia programu.

Co będzie, jeśli rada przyjmie program restrukturyzacji?
Będziemy podejmować dalsze decyzje.

Możliwa jest okupacja siedziby Kompanii?
Możliwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.