Górnictwo: związkowcy z Kompanii nie akceptują zmian w programie

fot: Maciej Dorosiński

Do końca lutego 2012 r. Kompania przekazała w formie elektronicznej już ponad 41 tysięcy dokumentów PIT-11 i PIT-40

fot: Maciej Dorosiński

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) zadeklarował możliwość korekt w projekcie programu restrukturyzacji spółki m.in. w zakresie łączenia kopalń i redukcji zatrudnienia w administracji. Związkowcy uznali deklarowane zmiany za niewystarczające do akceptacji programu.

Przedstawiony w końcu listopada projekt programu restrukturyzacji KW do 2020 r. zakłada m.in. zwolnienia pracowników administracji, łączenie ze sobą kopalń i sprzedaż jednej z nich, zamknięcie trzeciej części ścian wydobywczych, likwidację niektórych świadczeń pracowniczych i zamrożenie wynagrodzeń. Związki nie zgodziły się na takie rozwiązania i wszczęły spór zbiorowy z zarządem. Ten deklaruje możliwość korekt w projekcie, które jednak nie zniweczą zakładanego celu programu.

- Jesteśmy otwarci na te wszystkie propozycje związków zawodowych, które będą wpisywały się w zasadniczą koncepcję restrukturyzacji spółki oraz będą zgodne z celem, który przyświeca stworzeniu i realizacji tego programu - powiedział we wtorek rzecznik spółki Zbigniew Madej. Nie podał szczegółów możliwych korekt w projekcie.

Lider górniczej Solidarności Jarosław Grzesik ocenił natomiast, że - w myśl nowych propozycji - pracodawca nadal chce szukać oszczędności kosztem górników, zamiast zmienić konstrukcję programu naprawczego tak, by wydobywać więcej węgla i skuteczniej zdobywać nowe rynki, a tym samym zwiększać przychody.

Według związkowców, jedna z proponowanych przez zarząd KW korekt w projekcie dotyczy możliwości odstąpienia od planów administracyjnego łączenia kopalń, jeżeli strona związkowa zgodziłaby się na elastyczność w zakresie tzw. alokacji, czyli przenoszenia pracowników i sprzętu pomiędzy kopalniami. Pracodawca zaproponował wydzielenie czterech grup kopalń - na bazie byłych spółek węglowych lub centrów wydobywczych, w obrębie których panowałaby swoboda przenoszenia pracowników.

Możliwe byłoby również zmniejszenie skali planowanych zwolnień pracowników administracji - z pierwotnie zakładanych 1020 osób do 905 osób; dałoby to 95 mln zł oszczędności. Inny scenariusz to zapewnienie miejsc pracy dla ok. 60 proc. zwolnionych w spółkach-córkach KW; dla ponad 200 osób nie byłoby gwarancji dalszej pracy.

Trzecia możliwość to odstąpienie od zwolnień kosztem obniżenia wynagrodzeń pracowników administracji poprzez odebranie prawa do posiłków profilaktycznych, obniżenie deputatu węglowego o połowę, odebranie premii barbórkowej oraz czternastej pensji. Według innej propozycji pracownicy ci byliby zatrudnieni na trzy czwarte etatu, co wiązałoby się z obniżeniem ich pensji o jedną czwartą.

Strona społeczna przyjęła przedstawione scenariusze do wiadomości, nie wyrażając zgody na żaden z nich.

Kompania podtrzymuje natomiast swoje stanowisko w sprawie sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Trwa wycena tego zakładu. Zarząd KW argumentuje, że odstąpienie od zamiaru sprzedaży kopalni oznaczałoby konieczność zdobycia pieniędzy w inny sposób, np. poprzez zawieszenie wypłaty "czternastki" przez minimum trzy lata. Miałoby to zrównoważyć wpływy z ewentualnej sprzedaży kopalni.

Jeżeli związkowcy zgodziliby się na sprzedaż kopalni lub zawieszenie wypłat 14. pensji i likwidację deputatu węglowego dla emerytów, zarząd KW - według informacji strony związkowej - mógłby odstąpić od planów wydzielenia niektórych zakładów (nie chodzi o kopalnie - PAP) należących do Kompanii poza jej struktury i przekształcenia ich w spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.