Górnictwo: związkowcy z JSW są gotowi do rozmów, ale...

fot: Maciej Dorosiński

Forum Obywatelskiego Rozwoju uważa, że przywileje uzyskane przez związkowców są zbyt duże i stanowią też swoisty podatek dla całej gospodarki

fot: Maciej Dorosiński

Jak informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl, w poniedziałek (22 grudnia) zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej spotkał się z reprezentantami związków zawodowych działających w spółce. Związkowcy po zapoznaniu się z przedstawioną przez zarząd sytuacją i propozycjami obniżenia kosztów wystosowali oświadczenie, którego treść dotarła także redakcji portalu górniczego nettg.pl.

"Kierując się odpowiedzialnością za firmę i zatrudnionych w niej pracowników stwierdzamy, że jesteśmy gotowi do prowadzenia rzeczowych i konstruktywnych rozmów zmierzających do całościowych rozwiązań w celu poprawy obecnej sytuacji w JSW SA" - napisali związkowcy.

Związkowcy zgadzają się z faktem, że ceny węgla na światowych rynkach się załamały. Uważają jednak, że są także inne przyczyny, które sprawiły, że JSW znajduje się w obecnej sytuacji.

"Nie mniej znaczącą przyczyną tej trudnej sytuacji jest brak zrealizowania właściwego, założonego w Planie Techniczno-Ekonomicznym poziomu produkcji węgla koksowego, na który jest popyt w każdej ilości" - czytamy w oświadczeniu.

"W ostatnich sześciu latach nie zrealizowano założonych w planach TF ilości robót przygotowawczych na poziomie ponad 100 kilometrów. W bieżącym roku, tylko w kopalniach wydobywających węgiel koksowy typu 35 nie zrealizowano ponad 6 kilometrów zakładanych robót przygotowawczych" - informują związkowcy.

Związki zawodowe zaznaczają, że są gotowe do rozmów "ale tylko i wyłącznie po zaistnieniu nowej sytuacji, do której należy zaliczyć":

1. Uwiarygodnienie się większościowego właściciela i strony pracodawcy, czyli stworzenie możliwości "nowego otwarcia".

2. Przedstawienie programu naprawczego, obejmującego całościowe problemy funkcjonowania JSW SA /roboty eksploatacyjne, roboty przygotowawcze, zbrojeniowo-likwidacyjne itp./.

3. Podpisanie jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników JSW SA /podobnie jak w Katowickim Holdingu Węglowym/.

4. Przestrzeganie wewnętrznego prawa pracy, co jest zalecane w wielu wystąpieniach pokontrolnych przez Państwową Izbę Pracy.

Oświadczenie związków zawodowych zostało wysłane m.in. do premier Ewy Kopacz, sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Wojciecha Kowalczyka oraz szefa rady nadzorczej JSW Jóżefa Myrczka

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.