Górnictwo: związkowcy krytykują założenia planu naprawczego KW

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wszyscy górnicy, którzy teraz pracują w kopalniach, mają zagwarantowaną emeryturę po 25 latach. To jest ich prawo nabyte, czyli rzecz święta - zaznaczył szef górniczej Solidarności

fot: Jarosław Galusek/ARC

Związkowcy nie zgadzają się, by plan naprawczy Kompanii Węglowej (KW) był realizowany - jak to określają - "kosztem pracowników". Sprzeciwiają się także koncepcji sprzedaży kilku kopalń KW Węglokoksowi. To zdecydowanie zły pomysł - oceniają.

Zarząd KW, który opracował niedawno założenia planu naprawczego spółki na lata 2014-20 przekonuje, że tylko zaproponowane przez niego działania, wśród których znalazła się m.in. racjonalizacja płac, mogą ocalić płynność finansową Kompanii i oddalić widmo upadłości.

O najważniejszych założeniach planu rozmawiano tydzień temu podczas spotkania przedstawicieli górniczych związków zawodowych z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie. Według Gazety Wyborczej, plan przedstawiony przez prezesa KW Mirosława Tarasa zakłada m.in. odebranie deputatu węglowego emerytom górniczym, urynkowienie systemu wynagrodzeń, zawieszenie przynajmniej na rok wypłaty 14. pensji wszystkim pracownikom oraz sprzedaż Węglokoksowi kopalń Piekary, Pokój, Jankowice i Rydułtowy-Anna.

Założenia planu w formie pisemnej trafiły w ostatnim czasie także do związków zawodowych. Szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik powiedział PAP, że dokument dostał we wtorek (19 sierpnia) i jeszcze nie zdążył się z nim zapoznać, ale potwierdził, że prezes Taras o swoich propozycjach mówił podczas spotkania z premierem.

- Już na spotkaniu u premiera kategorycznie sprzeciwiliśmy się sprzedaży czterech kopalń KW Węglokoksowi. Jeśli do tego dojdzie, Węglokoks stanie się nie tylko pośrednikiem w obrocie węglem na rynkach zagranicznych, ale kolejnym producentem, czyli kolejnym konkurentem dla obecnych spółek. To nie ma żadnego sensu, byłoby to dalszym szatkowaniem górnictwa - ocenił Grzesik.

Podczas spotkania z premierem związkowcy przedstawili kontrpropozycję dla koncepcji Tarasa - ich zdaniem branżę górniczą należy konsolidować. Dyskutuje nad tym powołana po spotkaniu z premierem grupa robocza, złożona z przedstawicieli strony społecznej oraz władz spółek węglowych i przedstawicieli rządu.

- Zobowiązaliśmy się, że przedstawimy opinię dotyczącą tej koncepcji premierowi, żeby ktoś w rządzie zdecydował, czy jest ona do przyjęcia na zasadzie alternatywy wobec propozycji prezesa Tarasa. Jeżeli pojawia się plan naprawczy KW, który przewiduje sprzedaż kopalń, to coś tu nie gra - uważa Grzesik.

Na temat szczegółów planu naprawczego KW nie chciał rozmawiać wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski.

- To na razie wewnętrzny dokument spółki. Ogólnie można powiedzieć, że przedstawione propozycje uderzają sferę pracowniczą, przede wszystkim wynagrodzeń i tutaj może być największy problem - powiedział Czerkawski.

- Kolejne ograniczanie kosztów kosztem pracowników, zwłaszcza tych pracujących pod ziemią, to wysoce niestosowne. Tak zarządzać każdy potrafi - powiedział Grzesik.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.