Górnictwo: związkowcy interweniują ws. odwołanych prezesów

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Podczas ostatniego posiedzenia zarząd spółki przyjął plan techniczno-ekonomiczny na 2016 r. Niebawem dokument zostanie przekazany radzie nadzorczej spółki celem jego zatwierdzenia. Dokument ten zakłada wzrost produkcji i sprzedaży węgla przy nieznacznym spadku jednostkowych kosztów produkcji

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Międzyzakładowy Związek Zawodowy "Przeróbka" w Węglokoksie Kraj i Spółce Restrukturyzacji Kopalń domaga się podania przyczyn odwołania prezesa Węglokoksu Kraj Krystiana Kozakowskiego i wiceprezesa ds. handlowych tej samej spółki - Andrzej Krzyształowskiego. "O co chodzi, i jakie są szanse na rewizję dokonanego odwołania?" - pytają związkowcy w piśmie skierowanym w piątek (4 listopada) do Krzysztofa Husa, przewodniczący rady nadzorczej i p.o. prezesa zarządu Węglokoksu Kraj.

Prezesa i wiceprezesa rada nadzorcza odwołała w środę (2 listopada). W komunikacie wysłanym do mediów Węglokoks nie wskazał przyczyn odwołania szefów swojej spółki zależnej. Jest ona właścicielem kopalni Bobrek-Piekary. Węglokoks Kraj w 2015 r. kupił od ówczesnej Kompanii Węglowej kopalnie Bobrek w Bytomiu i Piekary w Piekarach Śląskich, łącząc je w jeden zakład zatrudniający ok. 2,8 tys. pracowników. Zapłacił za kopalnie 138 mln zł. W roku 2015 zakłady połączone w jeden podmiot, wypracowały ok. 3 mln zł zysku netto.

"Z medialnych informacji dowiadujemy się, że Rada Nadzorcza Spółki Węglokoks Kraj odwołała 2 listopada 2016 r. Prezesa Krystiana Kozakowskiego oraz Wiceprezesa ds. handlowych Andrzeja Krzyształowskiego. Pojawił się też komunikat o tym, że: W najbliższych dniach zostanie ogłoszone wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa i wiceprezesa Węglokoks Kraj Sp. z o.o. Do tego czasu obowiązki prezesa zarządu pełnić będzie Krzysztof Hus oddelegowany przez Radę Nadzorczą".
W tym lakonicznym komunikacie nie podano jakichkolwiek przyczyn odwołania Prezesa i Wiceprezesa Węglokoksu Kraj Sp. z o.o., stąd oczekujemy ich niezwłocznego przedstawienia, ponieważ Spółka Węglokoks Kraj w maju 2016 r. informowała oficjalnie, że w ciągu czterech pierwszych miesięcy br. wypracowała ok. 10 mln zł zysku, a w całym 2016 r. spodziewa się co najmniej 30 mln zł zysku, z szansą na podwojenie tego wyniku. Zaś w ubiegłym roku Spółka Węglokoks Kraj wypracowała ok. 3 mln zł zysku netto" - napisali związkowcy do p.o. prezesa Węglokoksu Kraj.

W piśmie tym stwierdzają, że "Dobre wyniki to m.in. efekt i zasługa dobrego zarządzania spółką opartego na zwiększeniu udziału w produkcji i sprzedaży sortymentów grubych, które są poszukiwane na rynku i osiągają nawet dwuipółkrotnie wyższe ceny niż miały energetyczne. Dlatego nasze oczekiwania dotyczące podania faktycznych przyczyń odwołania Prezesa i Wiceprezesa Węglokoksu Kraj Sp. z o.o. są zasadne i w pełni konieczne. Tym bardziej, że kadencja obecnego zarządu kończy się z końcem bieżącego roku, a ponadto jest okres Barbórkowy i wiele odznaczeń oraz wyróżnień podpisanych przez Prezesa idzie do kosza".

I na koniec pytają: "O co chodzi, i jakie są szanse na rewizję dokonanego odwołania?".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku.