Górnictwo: związkowcy informują załogi o rozmowach płacowych

fot: Maciej Dorosiński

Do zdarzenia doszło 3 października w ruchu Bielszowice kopalni Ruda

fot: Maciej Dorosiński

W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej w poniedziałek, 3 lutego, będą odbywać się masówki informacyjne, na których przedstawiciele związków zawodowych będą informować załogę o wyniku rozmów z zarządem na temat podwyżek płac. Przypomnijmy, że strony, pomimo udziału mediatora, nie doszły do porozumienia. 

Ostatnie spotkanie zarządu PGG i związkowców odbyło się w czwartek, 30 stycznia. Pomimo rozmów trwających kilka godzin strony nie osiągnęły porozumienia. 

- W ocenie strony społecznej propozycja zarządu Polskiej Grupy Górniczej nie wyczerpuje żądania wzrostu wynagrodzeń wynikającego ze sporu. W rzeczywistości propozycja zarządu spowoduje obniżkę wynagrodzeń w stosunku do średnich wynagrodzeń wykonanych na poszczególnych kopalniach i zakładach za 2019 r. Założone w projekcie planu techniczno-ekonomicznego na 2020 r. 100 mln zł na ewentualny wzrost wynagrodzeń przy założeniu wypracowania przez załogi PGG 150 mln zł zysku w 2020 r. nie wyczerpuje postulatów zgłoszonych przez związki zawodowe PGG. Strona społeczna uważa mediację za zakończoną – zakomunikował w czwartek Bogusław Hutek, lider Solidarności w PGG.  

Przypomnijmy, że 27 stycznia związki zawodowe zadecydowały o powołaniu wspólnego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego

"Organizacje działające w Polskiej Grupie Górniczej SA informują, że nie zgadzają się z propozycjami Zarządu Polskiej Grupy Górniczej SA w temacie 14-stej pensji, które zarząd przedstawił pismem z dnia 24 stycznia 2020 r. W dniu dzisiejszym organizacje związkowe powołały wspólny Sztab Protestacyjno-Strajkowy w następujących tematach: wysokość wypłaty 14-stej pensji za 2019 r., podwyżki wynagrodzeń na 2020 r., brakiem przychodów z zakontraktowanego węgla przez Spółki Energetyczne, próbą cichej likwidacji kopalń. Pełna informacja do załóg będzie przedstawiona na masówkach w dniu 3 lutego 2020 r. po spotkaniu z mediatorem w dniu 30 stycznia 2020 r." - można było przeczytać w komunikacie związków zawodowych.

  

 

 

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.