Górnictwo: związkowcy i rząd będą rozmawiać o programie ratunkowym dla PGG

fot: Maciej Dorosiński

Do rozmów w sprawie podwyżek płac w Polskiej Grupie Górniczej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyznaczyło Jerzego Bernarda Nowaka, który wcześniej mediował podczas negocjacji w JSW w 2012 roku

fot: Maciej Dorosiński

We wtorek, 21 kwietnia, w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbędzie się spotkanie związkowców z Polskiej Grupy Górniczej z wicepremierem Jackiem Sasinem. Wcześniej strona społeczna i zarząd spółki nie porozumiały się odnośnie do tego, jak ma wyglądać program ratunkowy dla spółki.

Jak w zaproszeniu do liderów trzynastu central związkowych napisał wicepremier Jacek Sasin, tematem rozmów ma być „sytuacja w Polskiej Grupie Górniczej i perspektywy dalszego funkcjonowania spółki”.

W minionym tygodniu zarząd PGG przedstawił założenia pakietu działań osłonowych. Największa polska spółka węglowa jest w bardzo trudnej sytuacji – w wyniku pandemii koronawirusa drastycznie zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię elektryczną, a co za tym idzie - również na węgiel. Dlatego zarząd PGG zaproponował skrócenie tygodnia pracy do czterech dni oraz obniżenie wynagrodzeń o 20 proc. Zmiany miałyby obowiązywać przez trzy miesiące. Tym samym spółka mogłaby skorzystać z pomocy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

Związkowcy nie zaakceptowali tej propozycji i przedstawili własne rozwiązanie na czas kryzysu – jeden dzień w tygodniu miałoby obowiązywać przestojowe, za które pracownicy otrzymywaliby nie mniej niż 60 proc. wynagrodzenia dniówkowego.

Jak argumentują przedstawiciele zarządu PGG, propozycja strony społecznej jest niewystarczająca. – Propozycja związków jest nieakceptowalna, ponieważ nie uratuje firmy. W zakresie wynagrodzeń i zapisów tarczy antykryzysowej pozwoliłaby zaoszczędzić zaledwie 26 mln zł, zamiast planowanych 125 mln zł. Wiemy, że wyrzeczenia są trudne dla każdego z pracowników, ale w kształcie proponowanym przez związki są one niestety zbyt małe, niewystarczające, stanowią kroplę w morzu potrzeb. Jesteśmy w stanie głębokiego kryzysu - ocenił Tomasz Rogala, prezes PGG.

We wtorek strony wraz z szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem będą próbowały wypracować porozumienie w tej sprawie. Spotkanie odbędzie się o godz. 12.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. A. Bączkowskiego w Warszawie.

Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” zostało powołane przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej 30 grudnia 1994 r. „Od tego czasu dzięki mediacjom i doradztwu przyczynia się do zapobiegania, łagodzenia i rozwiązywania konfliktów społecznych oraz wspiera instytucje porozumienia społecznego” - można przeczytać na stronie placówki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.