Górnictwo: związki zawodowe w PGG powołały sztab protestacyjno-strajkowy

fot: Jarosław Galusek/ARC

W ubiegłym roku w czasie Szkoły Eksploatacji Podziemnej w konkursie "Bezpieczna Kopalnia" triumfowała kopalnia Jankowice należąca do Kompanii Węglowej

fot: Jarosław Galusek/ARC

Podczas poniedziałkowego, 27 stycznia, spotkania przedstawicieli związków zawodowych działających w Polskiej Grupie Górniczej strona społeczna zdecydowała o powołaniu wspólnego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego. Kością niezgodny jest w pierwszej kolejności wysokość czternastych pensji, które w lutym mają otrzymać górnicy w poszczególnych kopalniach. Oprócz tego, punktami zapalnymi są m.in. podwyżki wynagrodzeń oraz przyszłość zakładów.

"Organizacje działające w Polskiej Grupie Górniczej SA informują, że nie zgadzają się z propozycjami Zarządu Polskiej Grupu Górniczej SA w temacie 14-stej pensji, które zarząd przedstawił pismem z dnia 24 stycznia 2020 r. W dniu dzisiejszym organizacje związkowe powłały wspólny Sztab Protestacyjno-Strajkowy w następujących tematach: wysokość wypłaty 14-stej pensji za 2019 r., podwyżki wynagrodzeń na 2020 r., brakiem przychodów z zakontraktowanego węgla przez Spółki Energetyczne, próbą cichej likwidacji kopalń.

Pełna informacja do załóg będzie przedstawiona na masówkach w dniu 3 lutego 2020 r. po spotkaniu z mediatorem w dniu 30 stycznia 2020 r." - można przeczytać w komunikacie związków zawodowych.

 - Propozycja przedstawiona przez zarząd to złamanie porozumienia z kwietnia 2018 r. PGG miało przedstawić, na czym polegają zadania ustalone i minimalne. Skoro tego nie zrobiło, to dla nas jedynym zadaniem ustalonym jest plan techniczno-ekonomiczno realizowany przez poszczególne kopalnie. Dlatego oczekujemy, że w kopalniach, które go zrealizowały, zostaną wypłacone czternastki w wysokości 115 proc. Czternastki tej wysokości powinni również otrzymać pracownicy kopalni ROW - gorszy wynik był związany ze zdarzeniami losowymi i warunkami geologicznymi, a ten zakład ma bardzo dobre wyniki finansowe. Natomiast w pozostałych kopalniach nagrody powinny wynosić 100 proc. Czekamy jeszcze na rozmowy z mediatorem dotyczące podwyżek wynagrodzeń, które mają się odbyć w czwartek. Jeśli propozycja zarządu znów wyniesie zero procent, to skutek może być tylko jeden - zaznaczył Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.