Górnictwo: związki z PGG będą rozmawiać o postulatach płacowych

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Jako strona społeczna PGG spotkamy się jutro o 10 i napiszemy własny projekt. Decyzją ministra i zarządów stanie się on częścią porozumienia ze stroną społeczną KHW lub osobnym porozumieniem - wyjaśnił lider Solidarności w PGG Bogusław Hutek

fot: Jarosław Galusek/ARC

Bez konkretnych ustaleń zakończyło się wtorkowe, 6 marca, spotkanie zespołu monitorującego działanie Polskiej Grupy Górniczej (PGG). W najbliższy czwartek, 8 marca, związkowcy, którzy zabiegają o wzrost płac w firmie, mają omówić sytuację i zdecydować o kierunku dalszych działań.

We wtorek w siedzibie PGG spotkał się zespół monitorujący sytuację w tej największej, zatrudniającej ponad 43 tys. osób, górniczej firmie. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele zarządu spółki oraz strony społecznej; w spotkaniach tego gremium zwykle bierze też udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który jednak nie uczestniczył we wtorkowym posiedzeniu.

Związkowcy liczyli, że spotkanie zespołu, poświęcone m.in. analizie obecnej kondycji PGG, będzie punktem wyjścia do podjęcia rozmów płacowych. Szef Solidarności w PGG Bogusław Hutek poinformował po spotkaniu, że pracodawca nie przedstawił we wtorek żadnych propozycji w tym zakresie. Przedstawiciele zarządu PGG nie skomentowali przebiegu posiedzenia.

Jak powiedział Hutek, w czwartek dojdzie do spotkania działających w PGG związków w celu omówienia obecnej sytuacji. Niewykluczone - o czym przedstawiciele związków mówią na razie nieoficjalnie - że strona społeczna zdecyduje o formalnym wystąpieniu do zarządu PGG, precyzując swoje oczekiwania płacowe i nadając im ramy prawne.

W końcu stycznia związki wystąpiły już do zarządu spółki o rozpoczęcie rozmów w sprawie tegorocznych podwyżek wynagrodzeń. Odbyło się wstępne spotkanie z udziałem szefów resortu energii, podczas którego reprezentanci załogi - według relacji związkowców - usłyszeli deklarację, że w połowie lutego przedstawione będą propozycje pracodawcy dotyczące wzrostu płac, co jednak dotychczas nie nastąpiło.

W poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski za uzasadniony uznał postulowany przez związkowców wzrost płac w PGG, zastrzegł jednak, że ewentualne podwyżki trzeba pogodzić z realizacją planu inwestycyjnego spółki.

- To jest pozadyskusyjne (potrzeba wzrostu płac w PGG - PAP); jest tylko kwestia, jak sprawić żeby one wzrosły, i nie spowodować załamania planu inwestycyjnego - powiedział w poniedziałek wiceminister, uczestniczący w Katowicach w posiedzeniu trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.

Jak informował w poniedziałek prezes PGG Tomasz Rogala, w ub. roku średnie wynagrodzenie w PGG wyniosło 6538 zł, wobec zakładanego wcześniej na poziomie 6225 zł. Wzrost - jak mówią związkowcy - wynikał jednak nie z podwyżek płac zasadniczych, a z ujęcia w funduszu wynagrodzeń 30 proc. nagrody rocznej za 2017 rok oraz wynagrodzeń za dodatkową pracę w soboty.

Działające w PGG związki chcą też przyspieszenia prac nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy w spółce. W ocenie związkowców, prace nad tym dokumentem "stoją w miejscu". Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami stron, nowy układ zbiorowy, mający ujednolicić regulacje pracownicze w PGG, powinien być wynegocjowany i przyjęty do połowy tego roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.