Górnictwo: związki spotkają się z radą nadzorczą KW

fot: Maciej Dorosiński

16 stycznia Związek Zawodowy Kadra zerwał negocjacje dotyczące programu restrukturyzacji między zarządem spółki i przedstawicielami central związkowych

fot: Maciej Dorosiński

Po zerwaniu 16 stycznia negocjacji nad programem restrukturyzacji Kompanii Węglowej nic nie wskazywało na możliwość powrotu do rozmów. Tymczasem, jak informuje biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności, 31 stycznia rada nadzorcza Kompanii Węglowej spotka się z przedstawicielami związków zawodowych.

Solidarność informuje także, że ostateczną wersję programu zarząd KW przedstawi najprawdopodobniej w piątek (24 stycznia).

- W październiku podczas rozmów z radą nadzorczą, umówiliśmy się, że przed zatwierdzeniem programu restrukturyzacji rada spotka się jeszcze raz ze związkami zawodowymi i wysłucha naszych uwag do tego dokumentu. Zapewniano nas wtedy również, że program powinien zawierać nie tylko cięcia kosztów, ale również elementy sprzyjające rozwojowi spółki i utrzymaniu jak największej liczby miejsc pracy. Dlatego mamy nadzieję, że rada nadzorcza głęboko przemyśli niektóre, w naszej ocenie szkodliwe dla pracowników, zapisy tego programu - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

16 stycznia Związek Zawodowy Kadra zerwał negocjacje dotyczące programu restrukturyzacji między zarządem spółki i przedstawicielami central związkowych. Fiasko rozmów automatycznie zakończyło proces konsultacji programu ze związkami zawodowymi bez podpisania porozumienia. W tym przypadku zarząd Kompanii Węglowej nie ma obowiązku uwzględnienia zastrzeżeń strony społecznej w ostatecznej wersji programu, która trafi do akceptacji rady nadzorczej. Jeżeli rada zatwierdzi program, jego zapisy wejdą w życie.

- Już po zerwaniu rozmów zarząd zapowiedział, że być może uwzględni cześć naszych sugestii w ostatecznej wersji programu. Jednak na pytanie, czy rzeczywiście tak się stanie, będziemy mogli odpowiedzieć dopiero wtedy, gdy poznamy treść tego dokumentu, czyli najprawdopodobniej w piątek 24 stycznia. Wtedy też będziemy mogli szerzej poinformować o tym, jaka jest nasz opinia na temat programu - dodaje przewodniczący.

Jarosław Grzesik przekonuje, po zerwaniu negocjacji sytuacja wokół planowanej restrukturyzacji Kompanii Węglowej mocno się skomplikowała.

- W wielu kwestiach byliśmy już naprawdę blisko porozumienia. Udało się np. uzgodnić rezygnację zarządu z zamiaru zwolnienia ok. 1000 pracowników administracji, a także wycofanie się z planów administracyjnego łączenia kopalń. Teraz nie mamy żadnych gwarancji. Byliśmy przygotowani na sytuację, w której zarząd upierałby się przy najbardziej kontrowersyjnych zapisach programu. Z kolei teraz zarząd może powiedzieć, że chciał się dogadać, był gotowy do ustępstw, ale związki zawodowe wyszły z negocjacji - zaznacza przewodniczący.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.