Górnictwo: zręby ustawy górniczej gotowe

fot: Krystian Krawczyk

W roku 2017 zużycie węgla powinno sięgnąć równowartości 4,4 mld ton ropy naftowej - prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna

fot: Krystian Krawczyk

Szkielet ustawy o funkcjonowaniu górnictwa w latach 2016-2027 gotowy. Podczas piątkowych (13 czerwca) rozmów przedstawicieli rządu z górniczymi związkami zawodowymi w Katowicach strony złożyły podpisy na projekcie założeń do dokumentu.

- Podpisaliśmy z ministrem Tomczykiewiczem i dyrektorem Kaliskim projekt założeń do ustawy górniczej. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Myślę, że w ciągu trzech tygodni gotowy będzie projekt ustawy - poinformował portal górniczy nettg.pl Dariusz Trzcionka, przewodniczący PZZ Kadra.

W założeniach znalazła się propozycja, by koszt emeryckich deputatów węglowych przejął Skarb Państwa, a spółki węglowe zostały zwolnione od wpłat z zysku od jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Ta i inne propozycje będą teraz przedmiotem ustaleń międzyresortowych.

Wśród założeń do ustawy znalazły się zapisy mówiące, że nadzór właścicielski nad górnictwem pozostanie w Ministerstwie Gospodarki, polski węgiel będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego kraju, a normy jakościowe surowca sprowadzanego z zagranicy będą ściśle sprecyzowane.

Ustawa, która obejmować ma horyzont czasowy do 2027 r., będzie precyzować również zasady udzielania dotacji budżetowej na działania polikwidacyjne w górnictwie (pompowanie wód dołowych w zamkniętych kopalniach, renty wyrównawcze czy deputaty dla pracowników nieistniejących zakładów górniczych). Określi także, nad którymi podmiotami nadzór właścicielski sprawować będzie Ministerstwo Gospodarki. Bardzo istotną kwestią jest także zapis o normach jakościowych, które będzie musiał spełniać surowiec napływający do Polski. Ustawa powinna zostać uchwalona przez Sejm do końca br. Potem czeka ją jeszcze notyfikacja przez Komisję Europejską.

- Już 27 czerwca spotykamy się w sprawie kolejnego dokumentu - programu funkcjonowania górnictwa do 2027 r. Program, w odróżnieniu od ustawy, która pewne kwestie formułuje ramowo, uściśli szczegółowo zasady funkcjonowania branży. Oba dokumenty będą pozostawać ze sobą w ścisłej korelacji - tłumaczy Dariusz Trzcionka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.