Górnictwo: Zespół Trójstronny zbierze się po ponad rocznej przerwie, obrady w formie online

fot: Maciej Dorosiński

Głównymi tematami obrad Zespołu Trójstronnego będą bieżąca sytuacja w górnictwie oraz stan prac nad umową społeczną dla tej branży

fot: Maciej Dorosiński

Bieżąca sytuacja górnictwa węgla kamiennego, prace nad umową społeczną ws. zasad transformacji tej branży oraz problemy firm zaplecza górniczego będą głównymi tematami zaplanowanego na wtorek, 2 lutego, posiedzenia Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Jak poinformował wiceprzewodniczący zespołu ze strony społecznej, szef śląskiego OPZZ Wacław Czerkawski, zespół spotka się po raz pierwszy od ponad roku. Obrady w całości będą prowadzone online.

- Spotykamy się po raz pierwszy po długiej przerwie i po raz pierwszy w formule online. Na pewno ze strony związkowej będzie bardzo wiele pytań do przedstawicieli rządu, bo sytuacja w górnictwie jest bardzo napięta - powiedział związkowiec.

Głównymi tematami spotkania będą bieżąca sytuacja w górnictwie oraz stan prac nad umową społeczną dla tej branży. Czerkawski zapowiedział jednak, że prawdopodobnie porządek obrad będzie poszerzony o sprawy związane z sytuacją firm okołogórniczych, które także chciałyby zostać uwzględnione w przyszłym porozumieniu, określającym szczegółowe warunki transformacji górnictwa i Śląska.

Podczas posiedzenia sytuację górnictwa ma omówić przedstawiciel katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego krajowy sektor węglowy i rynek węgla na potrzeby MAP. Prawdopodobnie zostaną podane wstępne wyniki produkcyjne i finansowe górnictwa za ubiegły rok.

W trzech kwartałach ubiegłego roku spółki węglowe sprzedały ponad 6,2 mln t węgla mniej niż rok wcześniej, zmniejszając przychody o ponad 3,5 mld zł. Każda tona sprzedanego węgla przyniosła 59,49 zł straty, a łączna strata sektora węglowego netto po 9 miesiącach 2020 r. wyniosła 3 mld 347,2 mln zł.

Jak wynika z danych ARP, w ciągu 11 miesięcy 2020 r. kopalnie wydobyły ponad 49,4 mln t węgla kamiennego, a wielkość sprzedaży tego surowca zbliżyła się do 47,9 mln t. Dla porównania, w okresie jedenastu miesięcy 2019 r. kopalnie wyprodukowały ponad 56,6 mln t węgla, a sprzedały ok. 53,9 mln t. Oznacza to spadek krajowego wydobycia węgla kamiennego rdr o ok. 7,2 mln t i spadek sprzedaży tego surowca o ok. 6 mln t.

W całym 2019 r. polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln t węgla kamiennego - ok. 1,8 mln ton mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż węgla spadła rok do roku o 4,1 mln t, do ponad 58,4 mln t. We wtorek powinny być znane wyniki produkcyjne sektora za 2020 r.

Podczas wtorkowego posiedzenia Zespołu związkowcy zamierzają też pytać o sprawy poszczególnych spółek węglowych: Polskiej Grupy Górniczej, która m.in. czeka na ponad 1,7 mld zł wnioskowanego wsparcia z PFR i negocjuje z energetyką wielkość odbiorów węgla, a także Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie trwa konkurs na stanowisko nowego prezesa spółki. Protesty zapowiedzieli związkowcy z grupy Tauron, którzy nie godzą się na wydzielenie z niej aktywów wydobywczych, skupionych w spółce Tauron Wydobycie.

W trakcie obrad będzie przedstawiona informacja o toczących się rozmowach w sprawie umowy społecznej, mającej określić szczegóły transformacji górnictwa i Śląska do 2049 r. Część członków zespołu trójstronnego uczestniczy w negocjacjach treści umowy, jako sygnatariusze wstępnego porozumienia ws. transformacji branży z 25 września ub. roku, jednak pozostali członkowie nie biorą udziału w tych pracach. Ich podstawą - jak ustalono w styczniu - jest projekt przygotowany przez stronę związkową. Termin kolejnych negocjacji nie jest jeszcze znany.

Zespół Trójstronny do spraw bezpieczeństwa socjalnego górników jest najstarszym tego typu forum dialogu, powołanym w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkowcami w grudniu 1992 r., i reaktywowany porozumieniem zawartym po górniczych strajkach wiosną kolejnego roku. Strona rządowa jest reprezentowana przez przedstawicieli ministerstw, m.in. aktywów państwowych, klimatu i środowiska, finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. W skład zespołu wchodzą także związkowcy i pracodawcy.

Poprzednie posiedzenie zespołu trójstronnego miało miejsce w styczniu ubiegłego roku. Ze strony rządowej obradom przewodniczył wówczas ówczesny wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. We wtorkowych obradach online weźmie udział wiceszef MAP, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zmiany w składzie zarządu JSW

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował, iż Rada Nadzorcza spółki podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 10 czerwca 2026 roku Adama Rozmusa na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. technicznych i operacyjnych spółki XII kadencji.

Dodatek do planu ruchu kopalni Silesia z negatywną opinią wójta

Gabriela Placha, wójt Goczałkowic-Zdroju negatywnie zaopiniowała dodatek do planu ruchu spółki Bumech Oddział KWK Silesia w Czechowicach-Dziedzicach na okres od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2027 r.

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.