Górnictwo: zbadają rejony Piasta i Ziemowita

fot: Maciej Dorosiński

Działania naprawcze, będące reakcją na trudną sytuację rynkową, są prowadzone we wszystkich zakładach należących do Kompanii Węglowej. Na zdjęciu kopalnia Ziemowit

fot: Maciej Dorosiński

Grupa ekspertów, powołana przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, spotkała się w czwartek (18 września) z przedstawicielami dwóch kopalń należących do KW SA: Piast i Ziemowit. Rozmawiano o zakresie pracy badawczej dotyczącej aktywność sejsmicznej w obszarach górniczych tych zakładów - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prezesa WUG.

Ekspertyza została zlecona przez prezesa WUG i finansowana będzie ze środków nadzoru górniczego. W spotkaniu uczestniczył Wojciech Magiera, wiceprezes Urzędu

- W ostatnich latach przybywa zgłoszeń mieszkańców Chrzanowa, Trzebini, Jaworzna, Chełmka, Bierunia, Brzeszcz, Oświęcimia, Libiąża, a także Sosnowca i Mysłowic o odczuciu wstrząsów związanych z prowadzoną eksploatacją górniczą. Zgłaszany przez mieszkańców dyskomfort ma związek z aktywnością sejsmiczną, która jest efektem wydobywania węgla ze złóż w obszarach o trudnych warunkach geologiczno-górniczych. W pierwszym półroczu 2014 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego aktywność sejsmiczna jest znacznie większa. Dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie badania przez grupę niezależnych ekspertów. Nie jest to wotum nieufności dla specjalistycznych opinii, które zostały wykonane na zlecenie kopalń przed przygotowaniem realizowanych obecnie planów ruchu tych zakładów górniczych. Mamy nadzieję, że niezależni eksperci wypracują wnioski dotyczące profilaktyki, które posłużą do zmniejszenia uciążliwości oddziaływania kopalń na obiekty znajdujące się na powierzchni - wyjaśnia Wojciech Magiera.

Prowadzona na zlecenie WUG praca badawcza obejmuje:
- uwarunkowania geologiczno-górnicze w rejonach prowadzonej eksploatacji kopalń "Ziemowit" i "Piast";
- ocenę rzeczywistej aktywności sejsmicznej górotworu przy uwzględnieniu prognozowanej;
- analizę przyczyn wzrostu aktywności sejsmicznej;
- ocenę dotychczasowego zakresu dokonanej eksploatacji (w tym jej intensywności) oraz działań profilaktycznych w aspekcie bezpiecznego prowadzenia robot górniczych oraz bezpieczeństwa powszechnego związanego z obiektami powierzchniowymi;
- zaproponowanie optymalnych działań w zakresie prowadzenia eksploatacji (przy uwzględnieniu wielkości wydobycia) i stosowanej profilaktyki w kontekście ograniczenia do minimum oddziaływania eksploatacji na obiekty infrastruktury powierzchni.

Ekspertyza powinna być wykonana do końca listopada.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.