Górnictwo: zarząd JSW zaprasza związkowców na rozmowy

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W piątek, 15 marca, JSW przeprowadzi transmisję internetową z ogłoszenia wyników finansowych Grupy za rok 2012.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaprosił w poniedziałek (12 stycznia) związki zawodowe na spotkanie dotyczące propozycji pakietu rozwiązań mających na celu ratowanie spółki oraz miejsc pracy - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe JSW. Rozmowy mają odbyć się w środę (14 stycznia) o godz. 13.00 w biurze zarządu. Włodarze spółki zaprezentowali także projekt porozumienia, który prezentujemy poniżej. We wtorek (13 stycznia) związkowcy JSW powołali Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

W zaproszeniu wystosowanym do związkowców zarząd JSW podkreślił, że "sytuacja finansowa JSW jest na tyle poważna, iż wymaga podjęcia niezwłocznych i zdecydowanych działań".

"Prosimy uwzględnić fakt, że niezależnie od osobistego stosunku do organów spółki, na organizacjach związkowych ciąży ustawowy i statutowy obowiązek rokowania w dobrej wierze wszelkich rozwiązań dotykających interesów załogi. Taki sam obowiązek ciąży również na Zarządzie JSW SA. W obecnej sytuacji nie rozwiążemy istniejących problemów bez wspólnych uzgodnień, a dalsza zwłoka w ich podejmowaniu pogarsza i tak już dramatyczną sytuację. Prosimy o przybycie na spotkanie i odniesienie się do przedstawionych propozycji" - czytamy w liście skierowanym do związków zawodowych.

Związkowcy podkreślili, że decyzja o powołaniu MKPS jest związana "z nieprzestrzeganiem prawa pracy przez Zarząd JSW SA, który od momentu wprowadzenia w życie Porozumienia zbiorowego z dnia 05 maja 2011 roku zawartego w trybie art. 9 paragraf 1 Kodeksu Pracy notorycznie nie realizuje jego zapisów".

"Ponadto akcja protestacyjno-strajkowa jest wyrazem czynnego wsparcia protestu górników Kompani Węglowej SA w której Rząd RP chce doprowadzić do likwidacji 4 kopalń. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno- Strajkowy JSW SA. w pełni popiera działania podejmowane przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy w Kompanii Węglowej SA, w tym postulat opracowania i wdrożenia, w porozumieniu ze stroną społeczną, programu dla całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce w tym w JSW SA, a nie tylko dla jednej ze spółek" - czytamy w stanowisku związkowców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.