Górnictwo: rośnie wydajność kopalń w USA

1428651942 mine appalachian jamesrivercompany dsiunderground org

fot: dsiundergound.org

W 2015 r. amerykańskie kopalnie (na zdj. w Appalachach) mają zrezygnować z 17 proc. wydobycia, bo o tę wielkość koszty przewyższą przychody z powodu niskich cen węgla

fot: dsiundergound.org

Dziesięciolecie spadającej wydajności w przemyśle węglowym najprawdopodobniej właśnie dobiegło końca. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie producenci w trzech największych zagłębiach wydobywczych nie tylko ustabilizowali wyniki ale nawet zwiększyli je, zarówno w kopalniach odkrywkowych, jak i głębinowych a trend taki ustalił się od co najmniej dwóch lat - donosi portal mining.com, powołujący się na najnowsze badania rynku.

Według najświeższego raportu SNL Energy wydajność branży węglowej - mierzona w tonach czystego węgla, wydobytego przez kopalnię w przeliczeniu na jedną roboczogodzinę - zwiększyła się nawet mimo faktu, że obniżyło się ogólnie wydobycie. Taka sytuacja miała miejsce w Appalachach Środkowych, gdzie produkuje się większość węgla w USA.

Badania pokazują jednocześnie ciągle ogromne różnice między zagłębiami pod względem wydajności. W Appalachach Środkowych przeciętna kopalnia głębinowa wydobywała ok. 1,37 t na godzinę (dane za ostatni kwartał), gdy tymczasem w Zagłębiu Illinois produkowano węgiel z wydajnością ok. 4,51 t na roboczogodzinę, również w kopalniach głębinowych.

Odkrywki w Appalachach Środkowych wydobywają 3,23 t węgla na roboczogodzinę, gdy relatywnie nowe kopalnie powierzchniowe w Zagłębiu Powder River produkują ze średnią wydajnością na poziomie 30,16 t węgla na godzinę pracy górnika.

Ceny węgla w USA spadły o ponad 15 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. A gorzej może być jeszcze w tym roku, gdyż kompanie energetyczne mają zamiar wygasić podstawowe moce w elektrowniach opalanych węglem kamiennym, głównie z powodu nowego prawa ochrony środowiska - przewiduje federalny urząd ds. informacji energetycznej.

Przewidywania te korespondują z prognozą analityków Wood Mackenzie's - pisze mining.com. Zgodnie z nią w tym roku ryzyko nadprodukcji niemożliwej do zbycia może objąć prawie 17 proc. wydobycia węgla w USA (pociągnie to za sobą konieczność zamrażania lub zamykania odpowiedniej ilości pól wydobywczych), gdyż ogólne koszty przedsiębiorstw i suma stałych bieżących wydatków przekroczą biężącą cenę rynkową węgla.

Wykres: wydobycie kopalń głębinowych na roboczogodzinę (t/godz.) w trzech zagłębiach węglowych USA, źródło SNL Energy

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.