Górnictwo: wspólny program badawczy AGH i JSW

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

U podstaw wprowadzenia Programu Sugestii Pracowniczych leży przekonanie, że sami pracownicy wiedzą najlepiej, gdzie na ich stanowiskach pracy można wprowadzić oszczędności

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) i Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie rozpoczęły wspólny program badawczy, którego efektem ma być poprawa efektywności produkcji węgla w kopalniach spółki.

Zainaugurowany w ostatnim czasie program potrwa dwa lata i będzie koordynowany przez należącą do grupy JSW spółkę JSW Innowacje. - W tym czasie naukowcy dokonają analizy i wskażą obszary, w których możliwa będzie poprawa efektywności prowadzonego procesu produkcyjnego w JSW - wyjaśniła w poniedziałek rzeczniczka jastrzębskiej spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Program badawczy podzielono na trzy główne obszary. Najważniejszy z nich to obszar górniczy, gdzie kluczowym elementem będą rozwiązania służące optymalizacji robót przygotowawczych, czyli m.in. drążenia nowych chodników w celu udostępnienia do eksploatacji kolejnych złóż węgla. Chodzi o obniżenie kosztów drążenia i utrzymywania wyrobisk górniczych. W tym obszarze analizowane będzie np. stosowanie tzw. kotwiowej obudowy wyrobisk, która jest tańsza od stosowanej obecnie obudowy podporowej.

Kolejne obszary badawcze to przeróbka i wzbogacanie węgla oraz problem zagospodarowania odpadów - chodzi m.in. o kamień wydobywany wraz z węglem; w kopalniach JSW wydobywa się go rocznie niemal tyle samo ile węgla, co również istotnie wpływa na koszty produkcji.

- Musimy odejść od sposobu myślenia o odpadach jako materiale, który należy gdzieś ulokować. Musimy myśleć, jakie produkty możemy z nich wykorzystać na własne potrzeby, żeby mogły przynieść korzyść. Produktowe podejście do odpadów pogórniczych i rekultywacji może przyczynić się do poprawy wizerunku górnictwa - ocenił dr inż. Radosław Pomykała, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii krakowskiej uczelni.

Przedstawiciele JSW podkreślają, że we wszystkich analizowanych obszarach podstawową kwestią będzie poprawa bezpieczeństwa, wydajności robót oraz polepszenie komfortu załogi. - Bardzo ważne, aby ktoś kompleksowo przejrzał nasze dotychczasowe doświadczenia i odniósł się do nich w kontekście tego, co zrobiono w całej branży tak w kraju, jak i za granicą - wskazał wiceprezes JSW ds. produkcji Tomasz Sledź. Jego zdaniem stałe udoskonalanie produkcji i obniżanie kosztów wydobycia są niezbędne, by górnictwo mogło się rozwijać.

Wiceprezes JSW Innowacje Jacek Srokowski ocenił, że wypracowane w ramach projektu rozwiązania powinny znaleźć zastosowanie w praktyce. - Chcemy uniknąć sytuacji, w której powstają wielomilionowe projekty badawcze, które nie będą miały żadnego zastosowania. Zawsze patrzymy na interes zakładów JSW i chcemy, aby te rozwiązania miały implementację w przemyśle - zapewnił.

Krakowska AGH to kolejna uczelnia, z którą współpracuje JSW. W ostatnim czasie spółka zawarła też m.in. porozumienie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, z którym będzie współpracować w pracach badawczo-rozwojowych związanych z technologiami informatycznymi i ochroną środowiska. Rezultatem przyszłych projektów mają być prace badawcze, których efekty zostaną wykorzystane komercyjnie w JSW.

Współpraca między jastrzębską spółką i uczelniami to część podejmowanych przez JSW działań służących wprowadzaniu innowacji w grupie JSW. W połowie tego roku została powołana nowa spółka JSW Innowacje z siedzibą w Katowicach, która ma być kompleksowym zapleczem badawczo-rozwojowym grupy kapitałowej, nastawionym na bliską współpracę z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami naukowymi.

W ciągu ostatniego pół roku JSW podpisała kilka listów intencyjnych i umów o współpracy, służących pobudzeniu innowacji i wdrażaniu w firmie nowoczesnych rozwiązań. Podjęto współpracę zarówno z ośrodkami naukowymi, jak i firmami, wyspecjalizowanymi w przygotowaniu i wprowadzaniu do praktyki przemysłowej zaawansowanych technologii w różnych dziedzinach. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.