Górnictwo: woda zalewa wyrobiska w kopalni KGHM - Polkowice-Sieroszowice w rejonie szybu SG-1 w Jakubowie

W środę na warszawskim parkiecie dominowały zniżki. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół Dino Polska, PGNiG i Tauron.

Na środowym zamknięciu WIG20 stracił 0,6 proc. do 2.194,58 pkt., WIG zniżkował z 0,7 proc. do 58.026,68 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 1,6 proc. do 3.749,54 pkt., a sWIG80, jako jedyny, wzrósł, 0,2 proc. do 11.627,70 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 935 mln zł, z czego 617 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 zaczął notowania poniżej wtorkowego zamknięcia, po czym zniżkował do sesyjnego dna lokalnego w okolicach 2.175 pkt. Następnie się odbił, ale zakończył środowe notowania ok. 10 pkt. poniżej wtorkowego zamknięcia.

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA dominowały spadki - jedynie węgierskie akcje zwyżkowały (BUX +0,7 proc.).

Niemiecki DAX spadł 0,41 proc., a S&P500 zniżkował 0,19 proc. o godz. 17.30.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: Dino Polska - o 4,2 proc., PGNiG - o 2,0 proc. i Tauron - o 1,7 proc. Zniżkował również kurs KGHM - o 1,1 proc.

Lokalne media z Dolnego Śląska, w tym portal Nasze Miasto Lubin, podały, że woda zalewa od kilku dni wyrobiska jednej z kopalń KGHM - Polkowice-Sieroszowice w rejonie szybu SG-1 w Jakubowie. Z informacji portalu wynika, że z eksploatacji zostały wyłączone już oddziały G-61 i G-62.

W trakcie sesji na rynek napłynęła informacja przesłana przez KGHM, że zwiększony poziom wody napływającej do wyrobisk spowodował wyłączenie dwóch oddziałów kopalni Polkowice-Sieroszowice, natomiast pozostałe oddziały prowadzą eksploatację i produkcja KGHM jest wykonywana na planowanym poziomie.

Wśród spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: mBank - o 1,5 proc., CD Projekt - o 0,6 proc. i CCC - o 0,4 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW: Jest decyzja o dalszym istnieniu spółki

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie JSW Koks podjęło uchwałę w sprawie dalszego istnienia spółki. To informacja, która pojawiła się w raporcie bieżącym opublikowanym przez Jastrzębską Spółkę Węglową.  

Na Wall Street sesja z przewagą spadków

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków wśród głównych indeksów. W centrum uwagi inwestorów w tym tygodniu będą kwartalne wyniki Nvidii oraz wystąpienie prezesa Fed Kevina Warsha.

Wakacje nie powstrzymały Polaków. Są lipcowe dane GUS o zakupach

Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 3,9 proc. rok do roku, a w porównaniu do czerwca o 2,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Domański: Odblokowujemy kapitał, uruchamiamy strategiczne projekty

Rząd postawił na inwestycje; dziś widać efekty - ocenił minister finansów i gospodarki Andrzej Domański, komentując poniedziałkowe dane GUS. Dodał, że rząd odblokowuje kapitał, uruchamia strategiczne projekty oraz daje firmom przestrzeń do wzrostu.