Górnictwo: woda mineralna prosto z wyrobisk ruchu Ziemowit

fot: Maciej Dorosiński

Woda mineralna z Ziemowita była serwowana w czasie szczytu klimatycznego w Katowicach

fot: Maciej Dorosiński

Naturalnie oczyszczona i wzbogacona woda z podziemnych wyrobisk kopalni Ziemowit w Lędzinach jest jakościowo lepsza od wielu znanych marek wody mineralnej - wskazują badania jej składu. Polska Grupa Górnicza (PGG) postanowiła wykorzystać kopalnianą wodę m.in. w celach promocyjnych.

Górnicy z należącej do PGG kopalni Ziemowit, będącej częścią kopalni zespolonej Piast-Ziemowit, od dawna korzystają z wody, pompowanej z głębokości ok. 400 metrów pod ziemią; woda ta zasila także częściowo wodociąg w Lędzinach.

Przed grudniowym szczytem klimatycznym ONZ w Katowicach po raz pierwszy przygotowano partię wody w butelkach, by gościom COP24 pokazać górnictwo od innej, niestandardowej strony. Ponadto duża część butelek trafiła do innych kopalń PGG.

- Z relacji wielu uczestników i gości szczytu klimatycznego wiemy, że woda mineralna z kopalni Ziemowit wzbudziła duże zainteresowanie i została bardzo dobrze przyjęta. Podobne opinie napływają z kopalń, do których została dostarczona - powiedział w piątek, 11 stycznia, PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Dobre przyjęcie butelkowanej kopalnianej wody skłoniło PGG do zlecenia produkcji kolejnych 20 tys. butelek, które trafią do użytku wewnętrznego w kopalniach oraz będą wykorzystywane w celach promocyjnych. Grupa nie planuje sprzedaży wody mineralnej.

Kopalniana woda czerpana jest z pompowni, z głębokości ponad 400 m pod ziemią, gdzie spływa z północnych granic obszaru górniczego kopalni Ziemowit - z rejonów zlikwidowanych szybów Piast II i Hołdunów. Jest silnie zmineralizowana - całkowita zawartość jej składników mineralnych to ok. 800 miligramów na decymetr sześcienny. Zawiera, m.in. magnez, sód, wapń, wodorowęglany, chlorki i siarczany.

Zakład górniczy w Lędzinach jest jednym z niewielu w Polsce, tak bogatych w wodę. Wpływ na to mają warunki geologiczne, hydrogeologiczne i prowadzona w tym rejonie w latach ubiegłych eksploatacja górnicza.

- Nie każda kopalnia węgla kamiennego posiada takie zasoby wody jak nasza. Z historii górnictwa węgla kamiennego wiemy, że były zakłady górnicze, które posiadały wodę pitną, ale nie poczyniły stosownych kroków w celu jej ujmowania - powiedział kierownik działu geologicznego w ruchu Ziemowit Marcin Sitek.

Kilka lat temu gruntowanie wyremontowano punkt poboru wody kopalni Ziemowit, wymieniając m.in. całą armaturę i aparaturę dozującą. Po uzdatnieniu w kopalnianej stacji uzdatniania, woda odpowiada wymogom ministerialnego rozporządzenia określającego parametry jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, jest też okresowo kontrolowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Tychach.

Skład i jakość wody wynikają z warunków hydrogeologicznych. W rejonie kopalni Ziemowit piaskowcowe utwory karbonu produktywnego warstw łaziskich, w obrębie których występują wyeksploatowane pokłady węgla, są - jak ujmują to geolodzy - w bezpośredniej łączności hydraulicznej z czwartorzędowym poziomem wodonośnym, zasilanym wodami z opadów deszczu. Dopływająca woda pitna, po wymieszaniu w chodniku wodnym, pompowana jest na powierzchnię z głębokości ok. 400 metrów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.