Górnictwo: widmo zamknięcia kopalni Paskov oddalone

1360593054 kopalnia paskov

fot: ARC/OKD

Po 27 latach na dole kopalni Pasków pojawi się kombajn ścianowy oraz obudowa zmechanizowana

fot: ARC/OKD

W zagrożonej likwidacją czeskiej kopalni węgla kamiennego Paskov, należącej do spółki węglowej OKD, wstrzymane zostaną wszelkie działania mające na celu przerwanie wydobycia do końca br. Tym samym kilkuset polskich górników tam zatrudnionych może na razie odetchnąć z ulgą - nie stracą pracy.

Redakcja portalu górniczego otrzymała szczegóły memorandum podpisanego 6 stycznia br. przez przedstawicieli czeskiego rządu i prezesa zarządu OKD Dale'a Ekmarka.

Decyzja o zamknięciu kopalni Paskov wraz z końcem 2014 r. nie musi być ostateczna. Memorandum - jak czytamy w komunikacie - jest zwieńczeniem negocjacji między górnikami i państwem, prowadzonych od jesieni 2013 r.

"Wobec faktu, że prace grupy ekspertów są na samym początku i stale istnieje kilka wariantów rozwiązań, OKD w czasie obowiązywania memorandum wstrzyma się od jakichkolwiek kroków, które uniemożliwiłyby kontynuowanie wydobycia po 2014 r. Również to jest powód, dla którego w kopalni Paskov wznowiono roboty przygotowawcze. Nieprzekraczalnym warunkiem ewentualnego rozwiązania jest to, że musi ono pozostawać w zgodzie z prawodawstwem Unii Europejskiej" - komentuje Marek Sibrt, rzecznik OKD.

Teraz wiele zależy od postawy zarządu OKD.

- Od samego początku prowadzimy rozmowy celem znalezienia rozwiązania, które byłoby korzystne dla wszystkich stron: ekonomicznie do przyjęcia dla OKD, społecznie przyjazne dla regionu i naszych pracowników, a także korzystne dla państwa - przez pryzmat oszczędności na świadczeniach i zasiłkach dla zwalnianych pracowników oraz z punktu widzenia fiskalnego - stwierdził Dale Ekmark.

Memorandum o porozumieniu definiuje zakres i sposób współpracy między obydwoma stronami. Powołuje również grupę ekspertów, którą tworzy pięciu przedstawicieli OKD i sześciu przedstawicieli państwa, reprezentujących Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych, Finansow oraz Przemysłu i Handlu, a także Czeski Urząd Górniczy i Urząd Antymonopolowy. Jej zadaniem jest przygotowanie do końca marca br. szczegółowych danych, które staną się podstawą dalszych decyzji. W razie, gdy rozwiązania nie uda się znaleźć, memorandum wygaśnie i spółka OKD będzie postępowała według planu uchwalonego we wrześniu ub.r. przez zarząd spółki, który nie zyskał aprobaty strony społecznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

2,3 miliarda butelek i puszek zwróconych w pół roku. System kaucyjny zmienia polskie ulice

Po pół roku pełnego funkcjonowania systemu kaucyjnego Polacy zwrócili już 2,3 miliarda opakowań – poinformowała w Sejmie wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Tylko w czerwcu, który przyniósł najwyższy dotąd miesięczny wynik, do systemu trafiło około 700 milionów butelek i puszek.

Gaz tańszy, a magazyny pełniejsze

Zapasy gazu ziemnego w magazynach UE wynoszą 56,2 proc. wobec średniej 5-letniej na tę porę wynoszącej 72,2 proc. Ceny gazu w Europie nieznacznie spadają w czwartek, a inwestorzy oceniają doniesienia na temat najnowszych ataków na Bliskim Wschodzie. Powoli rosną europejskie zapasy gazu - informują maklerzy.

Kościół św. Wojciecha odsłonięty na nowo. Elewacja już lśni, wnętrze po remoncie odkrywa średniowieczne tajemnice

Zakończono prace przy odnawianiu elewacji kościoła św. Wojciecha przy Placu Klasztornym w Bytomiu – informują w bytomskim magistracie. Rusztowania zostały zdjęte, a świątynia prezentuje się po gruntownym remoncie w nowym blasku. Wnętrze również przechodzi metamorfozę: w nawie głównej zakończone są roboty tynkarskie, a w przybudówkach trwają prace wykończeniowe przy posadzkach.

W przyszłym tygodniu dalsze podwyżki cen benzyny i diesla

Średnie ceny benzyny wzrosną w przyszłym tygodniu na stacjach paliw o 4-5 gr za litr, a ceny oleju napędowego o 16 gr - wynika z czwartkowej prognozy biura Reflex. Bez zmian powinna pozostać cena autogazu.