Górnictwo: We wrześniu w Katowicach targi, kongres i spotkania fachowców

fot: Maciej Dorosiński

O programie tegorocznych targów mówiono w czasie konferencji, która odbyła się w katowickim MCK

fot: Maciej Dorosiński

Ponad 200 wystawców z 13 krajów ma w tym roku zaprezentować się na Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego EXPO Katowice, które już we wrześniu odbędą się w Katowicach. Impreza wraca po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią. O tym, co znalazło się w programie tegorocznych targów organizatorzy oraz zaproszeni goście poinformowali w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w poniedziałek, 22 sierpnia.

- Tegoroczne targi skupiają się wokół trzech celów. Pierwszy to pokazanie maszyn i urządzeń, które będą służyły jeszcze przez jakiś czas polskiemu górnictwu, w chwili, w którejwęgiel będzie wciąż ważnym komponentem w miksie energetycznym. Drugi to pokazanie tego, co firmy – które do tej porty skupiały się głównie wokół górnictwa - mogą zaoferować w zakresie produkcji zielonej energii. Natomiast ostatni – istotny naszym zdaniem dla mieszkańców Śląska - dotyczy tego, aby pokazać jak firmy, kojarzone do tej pory z górnictwem, zmieniają profil produkcji i zapewniają tym samym miejsca pracy. To szczególny i historyczny moment, ponieważ kluczowym zadaniem dla osób zarządzających w branży jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – mówiła w czasie spotkania z dziennikarzami Iwona Gramatyka, prezes EXPO Katowice SA – organizatora Targów.

W ramach tegorocznej imprezy odbęzie się m.in. 5. Polski Kongres Górniczy, konferencja Silesian Energy Storage Forum 2022 poświęcona magazynowaniu energii, konferencja „Metan z kopalń węgla kamiennego – stan aktualny – wyzwania”, uroczysta gala i rozstrzygnięcie konkursu dla wystawców na innowacyjny produkt i technologie oraz konkurs dla studentów. Przez trzy targowe dni będą także odbywał się pokazy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia. W ich ramach przewidziano m.in. szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, a grupa wysokościowa z CSRG zaprezentuje swoje umiejętności.

- Cieszymy się, ze po pandemii znowu możemy się spotkać w Katowicach i zaprezentować to, co mamy najlepsze. To, że Katowice są areną tych targów, to nikogo nie zaskakuje, ale mamy świadomość przeobrażeń w przemyśle ciężkim i zmierzaniu ku zielonej energii. Te wszystkie elementy znajdziemy na targach – powiedział wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, który przypomniał, że Targi będą wchodzić w pewien sposób w interakcję z odbywającymi się m.in. w Katowicach Mistrzostwami Świata mężczyzn w siatkówce.

- Komag to 72 lata projektowania maszyn i urządzeń górniczych. Wprowadzaliśmy do górnictwa szereg nowych rozwiązań, które potem udoskonalaliśmy. Czasy się jednak zmieniły. Kopalń jest mniej, a my idziemy z duchem czasu i tak jak targi idziemy w „zielone”. Zajmujemy się energią odnawialną i magazynowanie energii – powiedział dr hab. inż. Dariusz Prostański - dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, który zachęcał do udziału w konferencji poświęconej magazynowaniu energii i wykorzystaniu w tym celu likwidowanych zakładów górniczych.

W tym roku organizacją Polskiego Kongresu Górniczego zajmuje się Politechnika Śląska. O tym jak będzie wyglądać nachodząca edycja, która odbędzie się na targach opowiedział prof. Marcin Lutyński, wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego PKG.

- To najważniejsze spotkanie przedstawicieli nauki i przemysłu w bardzo takim szeroko pojętym obszarze górnictwa. To wydarzenie za każdym razem jest organizowane przez inna uczelnię. W Polsce mamy trzy uczelnie zajmujące się górnictwem, czyli Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Wrocławską i Politechnikę Ślaską. W 2017 roku to wydarzenia organizowała AGH, a teraz przyszła kolej na Politechnikę Śląska – wyjaśnił prof. Lutyński.

 Dodał, ze Kongres będzie odbywał się od 6 do 7 września. Pierwszego dnia będą przedstawiane referaty. Natomiast drugiego odbędzie się m.in. debata, w której uczestniczyć będą eksperci, a poprowadzi ją prof. Zygmunt Łukaszczyk. Jej przewodni tematem, będą bieżące problemy, z którymi mierzy się górnictwo. Sam kongres odbędzie się pod hasłem „Przemysł górniczy XXI wieku – jak poszukiwać, wydobywać i przetwarzać surowce mineralne i energetyczne chroniąc klimat i środowisko?”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.