Górnictwo: walne JSW za emisją obligacji

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Prezes Jarosław Zagórowski powiedział, że plany techniczne Jastrzębskiej Spółki Węglowej na rok 2013 zakładają pesymistyczny wariant rozwoju sytuacji rynkowej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Walne JSW zdecydowało w sprawie ustanowienia programu emisji obligacji o wartości do 1,175 mld zł i 390 mln USD. Spółka prowadzi w tej sprawie negocjacje z bankami. Zakłada, że do pierwszego ciągnienia dojdzie wraz z zamknięciem transakcji przejęcia kopalni Knurów-Szczygłowice, czyli z końcem lipca.

Obligacje będą denominowane w PLN oraz USD, a w ramach programu będą mogły być dokonywane emisje obligacji w poszczególnych transzach. Łączna wartość nominalna emisji obligacji w ramach poszczególnych transz będzie nie wyższa niż 1,175 mld zł oraz 390 mln USD lub równowartość tej kwoty lub jej części w złotych.

JSW chce pozyskać finansowanie m.in. na przejęcie za 1,49 mld zł od Kompanii Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice.

Zarząd JSW zakłada, że środki z obligacji transzy A będą przeznaczone na to przejęcie, a obligacje transzy B na finansowanie lub refinansowanie inwestycji w przejmowanej kopalni oraz w kopalniach należących do grupy JSW w okresie do końca 2015 roku.

Spółka podała, że finansowanie powinno zostać udostępnione najpóźniej do końca lipca. To jeden z warunków zawieszających zawarcie transakcji kupna kopalni Knurów-Szczygłowice.

- Krok po kroku realizujemy plan dojścia transakcji przejęcia kopalni do skutku. Kompania Węglowa uzyskuje stosowne zaświadczenia, my też wypełniamy warunki. Realizujemy przyjęty harmonogram. Obowiązujący termin zamknięcia transakcji to koniec lipca, początek sierpnia - powiedział dziennikarzom Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Poinformował, że płatność za przejęcie ma być, według umowy z KW, realizowana w trzech transzach - od momentu przejęcia majątku do końca roku. Spółka zapłaciła już wcześniej dwie zaliczki na zakup kopalni.

Przedstawiciele JSW nie informują, jaki będzie harmonogram ciągnienia poszczególnych transz obligacji.

- Uchwała NWZ daje nam komfort określenia granic w jakich poruszamy się w negocjacjach z bankami. Te negocjacje trwają - powiedział Robert Kozłowski, wiceprezes JSW.

- Intencją spółki jest zgranie harmonogramu uruchomienia programu obligacji z zamknięciem transakcji nabycia kopalni Knurów-Szczygłowice. (...) Planowany harmonogram zamknięcia biznesowego przejęcia to koniec lipca i wtedy miałaby nastąpić pierwsza transza. Intencją spółki jest, by równolegle ciągnąć części złotowe i dolarowe - dodał.

Wyjaśnił, że program obligacji denominowany jest częściowo w dolarach, by przeprowadzić naturalny hedging ryzyka walutowego grupy.

- Po stronie sprzedaży mamy dużą ekspozycję ryzyk walutowych, więc zaciągnięcie zobowiązań z tytułu emisji obligacji w dolarach daje nam możliwość zahedgowania ryzyka walutowego - powiedział wiceprezes.

Dodał, że w sprawie transz denominowanych w PLN i USD JSW negocjuje z tą samą grupą banków.

Obligacje będą emitowane w trybie oferty prywatnej, nie będą wprowadzone do notowania na rynku regulowanym ani w ramach alternatywnego systemu obrotu. Wykup obligacji nastąpi nie później niż do 30 grudnia 2020 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.