Górnictwo: W ZG Rudna trwa realizacja ważnej inwestycji, finał w tym roku

1616420808 zbiornik pebeka 1

fot: PeBeKa

Zbiornik będzie znajdować na poziomie ok. 1000 m. Będzie miał 33 m głębokości i 11 m średnicy. Pomieści ponad 3 600 m sześc. urobku

fot: PeBeKa

W drugiej połowie roku w Zakładach Górniczych Rudna, należących do KGHM Polska Miedź, ma zostać uruchomiony zbiornik retencyjny. Inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa.

Zbiornik retencyjny to podziemny magazyn, którego głównym zadaniem jest przejęcie (magazynowanie) urobku z przenośników taśmowych w wyrobiskach dołowych. Tak zgromadzony w zbiorniku urobek, jest transportowany na powierzchnię ze stałą częstotliwością, wymaganą dla zachowania ciągłości funkcjonowania Zakładów Wzbogacania Rud. Funkcję górniczego zbiornika retencyjnego urobku można porównać do wodnego zbiornika retencyjnego, którego głównym zadaniem jest magazynowanie wody w okresach jej nadmiaru i umożliwienie wykorzystania w czasie jej niedoboru.

Zbiornik będzie znajdować na poziomie ok. 1000 m. Będzie miał 33 m głębokości i 11 m średnicy. Pomieści ponad 3 600 m sześc. urobku.

Jak informuje PeBeKa, roboty wyłomowe w zbiorniku o nazwie ZR-III B zostały rozpoczęte w listopadzie 2017 r. Jednak ujawnione we wrześniu 2019 r. poważne zaburzenie geologiczne w ociosie, wymusiło zmianę projektu technicznego i znaczne zwiększenie zakresu prac przewidzianych do wykonania. Prace projektowe trwały blisko pół roku i uwzględniały m.in. przebudowę przekopu transportowego oraz wprowadzenie obudowy betonowej zbiornika.

Ze względu na bezpieczeństwo górników i niestabilność górotworu, roboty wyłomowe prowadzone były z wykorzystaniem niewybuchowego materiału wyburzającego lub z mocno ograniczoną ilością materiałów wybuchowych. Kolejną trudność stanowił brak możliwości wykorzystania samojezdnych wozów kotwiących, który sprawił, że załoga PeBeKa musiała zabudować półtora tysiąca kotew o żerdzi długości 1,8 m korzystając wyłącznie z pneumatycznych narzędzi ręcznych. 

30 listopada 2020 r. zakończony został ważny etap tej inwestycji – wyłom zbiornika połączył ze sobą wyrobiska znajdujące się na poziomie 920 m i 950 m pod ziemią. Kierownictwo Rejonu oraz pracownicy GR-3 KRG Rudna realizujący zadanie spotkali się blisko kilometr pod ziemią, aby uczcić sukces całej załogi pracującej przy tym projekcie. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.