Górnictwo: w Wieczorku rozpoczęto zgazowanie węgla

fot: Maciej Dorosiński

Produkty pochodzące ze zgazowania węgla będą odbierane przez instalację, która znajduje się na powierzchni tuż przy szybie Wschodnim kopalni Wieczorek

fot: Maciej Dorosiński

O godz. 11.20 w poniedziałek (24 marca) w kopalni Wieczorek zainaugurowano proces podziemnego zgazowania węgla - poinformował portal górniczy nettg.pl Wojciech Jaros z Działu Komunikacji Korporacyjnej Katowickiego Holdingu Węglowego.

Jak już informowaliśmy, pierwotnie zakładano, że środki zapalające zostaną dostarczone do georeaktora pomiędzy godziną 9.30 a 10.00. Ostatecznie do zainicjowania eksperymentu, który potrwa maksymalnie 3 miesiące, doszło ponad godzinę później.

Eksperyment odbywa się na poziomie 400 m. Zgazowaniem objętych jest ponad 1200 t węgla.

Szacuje się, że tempo zgazowywania węgla wyniesie ok. 600 kg na godzinę. Nie jest to jednak maksimum ponieważ, przy odpowiedniej regulacji instalacja może nawet "wyciągnąć" 700 kg. Z tej masy węgla będzie można uzyskać ok. 1680 m3 gazu na godzinę.

Pilotowa instalacja została wybudowana wspólnymi siłami Głównego Instytutu Górnictwa i KHW na terenie kopalni Wieczorek w związku z realizacją zadania badawczego pt.: "Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej". GIG w tym zadaniu jest jednostką wiodącą w zakresie prac dotyczących PZW.

Jak informuje GIG, próba ma charakter badawczy, oprócz sprawdzenia założeń technologicznych ma również odpowiedzieć na pytania związane z określeniem oddziaływania tego procesu na środowisko oraz z jego bezpiecznym prowadzeniem. Eksperyment ma również pokazać, że procesem da się sterować i można go na dowolnym etapie zatrzymać. Budowa instalacji w warunkach czynnej kopalni węgla jest przedsięwzięciem niespotykanym dotychczas w polskiej praktyce górniczej, co powodowało konieczność rozwiązania szeregu problemów natury formalno-prawnej związanych ze spełnieniem wymogów Ustawy Prawo geologiczne i górnicze. W prowadzonych działaniach uczestniczyły Wyższy Urząd Górniczy i Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach.

Podziemne zgazowanie węgla, pomimo badań które prowadzone są w różnych krajach od wielu lat, jak dotąd nie zostało zastosowane komercyjnie (wyjątkiem jest jedynie instalacja w Angren w Uzbekistanie). Intensywne prace nad tą technologią w skali pilotowej prowadzone są w Australii, Chinach Kanadzie i RPA. Celem prowadzonych przez GIG i KHW badań jest opracowanie własnej technologii podziemnego zgazowania węgla zweryfikowanej w skali pilotowej. Badania prowadzone w GIG zostały częściowo ukierunkowane na opracowanie technologii podziemnego zgazowania węgla metodą szybową, w której zakłada się wykorzystanie istniejącej infrastruktury kopalni dla wykorzystania złóż resztkowych węgla. Główny Instytut Górnictwa od 2007 r. aktywnie uczestniczy w badaniach procesu PZW, koordynując realizację dwóch dużych projektów HUGE i HUGE 2, współfinansowanych przez Fundusz Badawczy Węgla i Stali.

Podziemne zgazowanie węgla, polega na doprowadzeniu do zapalonego złoża węgla czynnika zgazowującego i odbiorze wytworzonego gazu o wartości przemysłowej na powierzchni. Warunkiem prawidłowego przebiegu procesu jest umiejętne sterowanie podawaniem czynnika zgazowującego tak, by uzyskać temperaturę umożliwiającą wytwarzanie gazów o określonym składzie. Gaz uzyskiwany z węgla w procesie podziemnego zgazowania może mieć wiele zastosowań. Można go użyć do wytwarzania ciepła i elektryczności w energetyce, może zastąpić gaz ziemny w chemii, można go także użyć do wytwarzania paliw płynnych.

Podziemne zgazowanie węgla można prowadzić z zastosowaniem powietrza, tlenu, pary wodnej lub ich mieszanek jako czynnika zgazowującego. Dla energetycznego zastosowania gaz wytwarza się zazwyczaj z użyciem powietrza lub tlenu. Uzyskany produkt różni się wartością opałową, i tak ze zgazowania tlenem gaz charakteryzuje się wartością opałową rzędu 8 MJ/m3, a powietrzem - 3,5-4,5 MJ/m3.  Inaczej niż w przypadku zgazowania powierzchniowego, w przypadku PZW o rodzaju technologii i wielkości instalacji decydują uwarunkowania złożowe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.