Górnictwo: W stolicy Górnego Śląska rozpoczynają się branżowe targi

fot: Maciej Dorosiński

Firmy okołogórnicze to nie tylko te, które produkują potężny i nowoczesny sprzęt dla kopalń, ale także takie, które świadczą usługi pralnicze, ochroniarskie czy dostarczają środki ochrony osobistej

fot: Maciej Dorosiński

We wtorek, 6 września, w Katowicach rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego EXPO Katowice. Potrwają one do piątku, 9 września, a w ich programie poza częścią wystawienniczą znalazło się także kilka ciekawych konferencji dotyczących m.in. systemów magazynowania energii, metanu z kopalń węgla kamiennego czy źródeł ciepła.

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym zaprezentuje się ponad 200 wystawców z 13 krajów – w tym po raz pierwszy goście ze Stanów Zjednoczonych i Indii. Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego EXPO Katowice wracają po trzyletniej przerwie, którą spowodowała pandemia koronawirusa i są to jedyne w tym roku tego typu targi w Europie. Otwarcie targów odbędzie się 6 września o godz. 11.00.

Pierwszego dnia targów odbędzie się także konkurs dla wystawców „Innowacyjny produkt & technologie EXPO Katowice”. Laureatów poznamy w czasie wieczornej gali, która o godz. 19.00 rozpocznie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Tam też zostaną uhonorowani Diamentowi Wystawcy.

Natomiast o godz. 12.00 rozpocznie się konferencja Silesian Energy Storage Forum 2022, której organizatorem jest Instytut Techniki Górniczej KOMAG. Poświęcona ona będzie m.in. śląskiemu systemowi magazynowania energii jako sposobowi na zwiększenie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego.

Na drugi dzień targów, czyli 7 września zaplanowana jest konferencja „Metan z kopalń węgla kamiennego – stan aktualny i wyzwania”. W jej ramach eksperci będą rozmawiać m.in. o metodach kontroli i monitorowania emisji metanu, regulacjach prawnych w tym względzie czy technologiach wychwytywania i wykorzystywania gazu pochodzącego z kopalń.

Trzeciego dnia targów, 8 września, odbędzie się m.in. konferencja „Ekologiczne źródła ciepła i paliwa stałe, czy kompromis jest możliwy?”. Organizują ją Zakłady Badań i Atestacji ZETOM z Katowic. Rozstrzygnięty zostanie także konkurs dla studentów „Innowacje w przemyśle EXPO Katowice”.

Przez trzy targowe dni będą prezentowane także pokazy umiejętności ratowników Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia, która w tym roku świętuje jubileusz 115-lecia. W ich ramach przewidziano m.in. szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz pokazy działań grupy wysokościowej z CSRG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.