Górnictwo: w Rydułtowach fedrują bezpieczniej

fot: ARC

W zakładzie odmetanowania kopalni Rydułtowy-Anna trwają odbiory techniczne. Niebawem zakład ruszy pełną parą

fot: ARC

Kopalnia Rydułtowy-Anna może pochwalić się nową stacją odmetanowania, która już niebawem rozpocznie regularną pracę. Zbudowała ją od podstaw i wyposażyła Carboautomatyka, firma specjalizująca się w takich przedsięwzięciach. Inwestycja w znacznym stopniu poprawi bezpieczeństwo górniczych załóg. W przyszłości, po zabudowie agregatów kogeneracyjnych, ujęty gaz będzie mógł być wykorzystywany do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Rozpoczęta w maju ub.r. realizacja inwestycji trwała niespełna osiem miesięcy. W tym czasie wzniesiono budynek, wyposażono go w instalację, specjalistyczne urządzenia i systemy sterowania.

- Metan ujmowany jest za pomocą rurociągów, które transportują go na powierzchnię. Za cały proces technologiczny odpowiadają trzy dmuchawy. Cały proces jest całkowicie zautomatyzowany za sprawą centralnego systemu sterowania, pobierającego sygnały z czujników umieszczonych na instalacji i urządzeniach. System ten opracowany został przez naszych specjalistów - wyjaśnia Marek Wyżykowski, dyrektor Zakładu Realizacji Inwestycji Przemysłowych w tyskiej Carboautomatyce.

Stacja działa praktycznie bezobsługowo. Jednak przepisy wymagają, aby nad przebiegającymi procesami czuwała odpowiednio wykwalifikowana załoga. W przypadku kopalni Rydułtowy-Anna będzie to kilka osób zatrudnionych w systemie zmianowym.

W styczniu br. odbył się ruch próbny instalacji. Wszystkie testy wypadły pomyślnie. Stacja pozwala maksymalnie na ujęcie 80 m sześc. na minutę mieszaniny powietrzno-gazowej, co w znacznym stopniu obniża koncentrację metanu w wyrobiskach górniczych i tym samym poprawia bezpieczeństwo pracy załóg.

- Na obecnym etapie ujęty metan może być jedynie uwalniany do atmosfery. Kolejny etap inwestycji przewiduje jego wykorzystanie gospodarcze w silnikach gazowych, a więc do produkcji ciepła i energii elektrycznej w wysokowydajnych układach kogeneracyjnych - wyjaśnia Tomasz Duda, kierownik Działu Wentylacji w kopalni Rydułtowy-Anna.

Także pobliska ciepłownia wyraziła wstępne zainteresowanie wykorzystywaniem metanu. Jednak zdaniem ekspertów z Carboautomatyki to właśnie kopalnie powinny na szerszą skalę inwestować w kogenerację, wykorzystując energię z metanu do własnych celów, a jej nadmiar wprowadzać do obrotu. Wskazują przy tym, że branża wydobywcza należy do najbardziej energochłonnych gałęzi przemysłu, a kopalnie, prócz podstawowych maszyn i urządzeń służących do wydobycia, eksploatują również pompy i wentylatory napędzane prądem. W kopalniach Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Szczygłowice, Marcel i Brzeszcze tego typu inwestycje doskonale się sprawdziły. W kopalni Pniówek funkcjonuje nawet trigeneracja, a więc skojarzone technologicznie wytwarzanie energii cieplnej, mechanicznej (lub elektrycznej) oraz chłodu użytkowego, co pozwala klimatyzować wyrobiska górnicze i poprawić warunki pracy ludzi.

- Budowa stacji i jej wyposażenie kosztują w zależności od wielkości inwestycji od 10 mln do 25 mln zł. Przy dobrym biznesplanie inwestycje tego typu zwracają się najpóźniej po 5 latach funkcjonowania, ale znam przypadki, że zwróciły się po roku lub dwóch. Na samej energii elektrycznej potrafią przynieść zakładowi górniczemu wielomilionowe oszczędności w skali roku. Przy dzisiejszym nieustannym poszukiwaniu rezerw warto powalczyć o takie pieniądze - podkreśla Marek Wyżykowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.