Górnictwo: w piątek decyzja sztabu protestacyjno-strajkowego

fot: Andrzej Bęben/ARC

W czwartek odbywają się także masówki w sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz

fot: Andrzej Bęben/ARC

W czwartek (18 września) we wszystkich kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej na wszystkich zmianach wydobywczych odbywają się masówki dla załóg organizowane przez przedstawicieli związków zawodowych zrzeszonych w międzyzwiązkowym sztabie protestacyjno-strajkowym - podało biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

- Informujemy załogę o sytuacji w Kompanii i o postępowaniu zarządu spółki, który jedynie pozoruje dialog społeczny. Okazało się, że tzw. konsultacje planu naprawczego Kompanii miały służyć jedynie uwiarygodnieniu jednostronnych decyzji Zarządu. Nieustanne zmiany zapisów tego planu i jednocześnie podpisanie z Węglokoksem listu intencyjnego w sprawie sprzedaży czterech kopalń Kompanii zostało przez sztab protestacyjny uznane za jednostronne zerwanie konsultacji - mówi Stanisław Kłysz, wiceprzewodniczący górniczej Solidarności.

Dla Solidarności postępowanie zarządu Kompanii to "lekceważenie pracowników i związków zawodowych". Odmiennego zdania jest Kompania Węglowa.

- I tak samo, choć w dużo ostrzejszych słowach ocenia to załoga Kompanii. W czasie masówek wielokrotnie słyszeliśmy, że czas rozmów już się skończył, że trzeba podjąć zdecydowane działania. Dla nas to jasny sygnał przed jutrzejszym posiedzeniem sztabu protestacyjno-strajkowego - dodaje wiceszef górniczej "S".

W piątek19 września międzyzwiązkowy sztab protestacyjno-strajkowy (13 central związkowych z Kompanii Węglowej) podejmie decyzje dotyczące dalszych działań w obronie pracowników i kopalń KW.

W czwartek odbywają się także masówki w sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz. Są on związane z podsumowaniem środowej manifestacji i zaplanowanymi na 22 września trójstronnymi rozmowami z udziałem wojewody śląskiego.

"Ale nie tylko. To także gest solidarności z górnikami z Kompanii Węglowej, którzy mocno wsparli górników z Kazimierz-Juliusza podczas środowej manifestacji. Dlatego zdecydowano, że masówki w sosnowieckiej kopalni zostaną przeprowadzone właśnie dziś, równolegle do masówek w KW, a nie w piątek 19 września" - podkreślono w komunikacie przesłanym do portalu górniczego nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.