Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 157.44 USD (-0.02%)

Srebro

84.89 USD (-0.56%)

Ropa naftowa

100.18 USD (+3.41%)

Gaz ziemny

3.28 USD (+1.05%)

Miedź

5.84 USD (-0.73%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 157.44 USD (-0.02%)

Srebro

84.89 USD (-0.56%)

Ropa naftowa

100.18 USD (+3.41%)

Gaz ziemny

3.28 USD (+1.05%)

Miedź

5.84 USD (-0.73%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Górnictwo: W marcu większa produkcja i sprzedaż węgla

fot: Maciej Dorosiński

W I kwartale polskie kopalnie wyprodukowały ponad 11,9 mln t węgla. Natomiast sprzedaż w okresie styczeń-marzec wyniosła ponad 12,2 mln t

fot: Maciej Dorosiński

4,2 mln t węgla – tyle wyniosło wydobycie w polskich kopalniach w marcu br. wynika z danych przedstawionych przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu. To o 0,5 mln t więcej w porównaniu z lutym.

Ponadto jak podała ARP, krajowi producenci w marcu sprzedali 4 mln t surowca. Miesiąc wcześniej zbyt wyniósł 3,9 mln t. W porównaniu do lutego wzrosły zapasy węgla. Na koniec marca wyniosły one 1,7 mln t. W lutym było ich o 200 tys. t mniej.

ARP podało także, że pod koniec marca w sektorze górnictwa węgla kamiennego zatrudnionych było 75,4 tys. osób. Tu w zasadzie nie doszło do znaczących zmian w porównaniu z lutym i styczniem br.

Jak wynika z danych Agencji, w I kwartale br. polskie kopalnie wyprodukowały ponad 11,9 mln t węgla. Natomiast sprzedaż w okresie styczeń-marzec wyniosła ponad 12,2 mln t.

W ub.r. polskie kopalnie wyprodukowały 52,8 mln t węgla, a sprzedaż wyniosła 52,4 mln t. Rekordowy pod względem wydobycia w 2022 r. był marzec. Wówczas wyniosło ono prawie 5,5 mln t.

ARP dane dotyczące sektora publikuje od 2007 r. Od tego czasu rekordowy pod względem produkcji był marzec 2007 r. Wówczas produkcja wyniosła prawie 8,7 mln t.

Ponadto produkcja energii elektrycznej z węgla w marcu 2023 r. stanowiła 66 proc. produkcji energii elektrycznej ogółem. Natomiast w okresie styczeń-marzec ub.r. produkcja energii elektrycznej z węgla to 69,6 proc. produkcji energii elektrycznej ogółem.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.