Górnictwo: w lipcu wydobycie i sprzedaż węgla powyżej 5 mln ton

fot: Jarosław Galusek/ARC

Problem, z którym trzeba będzie się szybko uporać, to wymagania prawne w zakresie stażu pracy, wykształcenia, odbywania kursów i badań dla wielu stanowisk i czynności w górnictwie podziemnym, w tym specjalistycznych

fot: Jarosław Galusek/ARC

W lipcu br. polska produkcja węgla wyniosła niespełna 5 mln 132,4 tys. ton, a sprzedaż prawie 5 mln 68,8 tys. t - wskazują dane Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Z analizy danych z poprzednich lat wynika, że jest to historyczne minimum miesięcznego poziomu wydobycia węgla w Polsce.

Najwyższą w tym roku miesięczną produkcję węgla zanotowano w marcu, kiedy kopalnie wydobyły niespełna 6 mln t tego surowca. Wcześniej, w lutym, było to 5 mln 174 tys. t - do lipca było to najniższe miesięczne wydobycie polskich kopalń. Jednak w lipcu br. produkcja była jeszcze o ponad 40 tys. t mniejsza od najniższego dotąd poziomu wydobycia w lutym.

Produkcja węgla w lipcu była także o ponad pół miliona ton mniejsza niż w tym samym czasie przed rokiem, kiedy kopalnie wyprodukowały 5 mln 648,2 tys. t węgla.

Lipcowa sprzedaż węgla w wysokości 5 mln 68,8 tys. ton była zdecydowanie najniższa w tym roku (i niższa o prawie pół miliona ton niż w lipcu 2016 r.), jednak nie było to historyczne minimum miesięcznej sprzedaży - zanotowano je w czerwcu 2014 r., kiedy na rynek trafiło niespełna 5 mln 36,7 tys. t węgla.

W prowadzonym przez katowicki oddział ARP portalu Polski Rynek Węgla dostępne są dane dotyczące miesięcznego wydobycia i sprzedaży węgla od 2007 r. Wynika z nich, że miesięczne wydobycie i sprzedaż węgla w Polsce nigdy nie spadły dotąd poniżej 5 mln t. W styczniu 2007 r. kopalnie wydobywały i sprzedawały powyżej 8 mln ton węgla miesięcznie. W przeszłości wielkości te były jeszcze wyższe.

W tym roku najwięcej węgla - ponad 6 mln t - polskie kopalnie sprzedały w marcu, kiedy również było najwyższe wydobycie.

Jak informował w sierpniu największy polski producent węgla kamiennego - Polska Grupa Górnicza - przez siedem miesięcy tego roku jej kopalnie wydobyły 17,1 mln ton węgla. Według zapowiedzi, PGG miała w całym 2017 r. wydobyć 32 mln ton tego surowca. Prezes grupy Tomasz Rogala przyznał jednak w sierpniu, że będzie trudno zrealizować ten plan z uwagi na sytuację w kopalni Piast-Ziemowit, gdzie obwał skał uniemożliwił na pewien czas wydobycie. Na początku września prezes podał natomiast, że PGG do połowy października poinformuje o prognozowanym poziomie tegorocznego wydobycia węgla.

Według przedstawionych w piątek danych ARP, stan zapasów węgla na przykopalnianych zwałach wszystkich polskich producentów tego surowca w końcu lipca wynosił 2 mln ton. Górnictwo węgla kamiennego w ostatnim dniu lipca zatrudniało 82 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.