Górnictwo: w kwietniu sprzedaż węgla najniższa od ponad dwóch lat

fot: Maciej Dorosiński

Polski Alarm Smogowy chce by w obrocie był wyłącznie węgiel dobrej jakości

fot: Maciej Dorosiński

W kwietniu tego roku polskie kopalnie sprzedały niespełna 5,2 mln ton węgla - to najniższy miesięczny poziom sprzedaży od ponad dwóch lat. Drugi miesiąc z rządu rosła też ilość węgla na przykopalnianych zwałach - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Katowicki oddział Agencji monitoruje sytuację w sektorze węglowym na zlecenie Ministerstwa Energii. Według przedstawionych w piątek danych ARP, w końcu kwietnia br. stan zapasów węgla na zwałach wynosił ponad 2 mln 145 tys. ton, wobec 2 mln 22 tys. ton miesiąc wcześniej.

Od sierpnia ubiegłego roku, kiedy na zwałach leżało w sumie 5,7 mln ton węgla, do lutego tego roku poziom zapasów sukcesywnie zmniejszał się, w końcu lutego spadając poniżej 2 mln ton. Zwiększony popyt na węgiel wynikał m.in. z niskich temperatur i przedłużającego się okresu grzewczego. Natomiast w marcu i kwietniu nastąpił ponowny wzrost ilości węgla na zwałach.

Zmniejszenie popytu po okresie zimowym potwierdzają dane dotyczące sprzedaży węgla - w kwietniu kopalnie sprzedały ponad 5 mln 168 tys. ton tego surowca, wobec przeszło 6 mln 66 tys. ton w marcu (spadek o prawie 900 tys. ton) oraz ponad 6,5 mln ton w kwietniu ubiegłego roku (spadek o ponad 1,3 mln ton). Miesięczny poziom sprzedaży węgla w kwietniu był najniższy od lutego 2015 r.

Wydobycie węgla w kwietniu br. (ponad 5 mln 284 tys. ton) było porównywalne z ubiegłorocznym w tym samym czasie (5 mln 233 tys. ton w kwietniu 2016 r.) i wyższe od zanotowanego w lutym tego roku historycznego minimum wydobycia (ponad 5 mln 174 tys. ton), jednak o blisko 700 tys. ton mniejsze od wydobycia węgla w marcu br. (5 mln 968 tys. ton).

W ciągu ostatniego roku rekordowy pod względem wielkości wydobycia węgla był październik 2016 r., kiedy wydobyto niespełna 6,3 mln ton surowca. Rok wcześniej w październiku wydobyto 6,8 mln ton węgla. Rekordową miesięczną sprzedaż - ponad 8,4 mln ton - zanotowano we wrześniu ubiegłego roku, kiedy wzmożone zakupy zanotowano we wszystkich segmentach odbiorców, a wśród nabywców węgla była także Agencja Rezerw Materiałowych.

Największy polski producent węgla - Polska Grupa Górnicza (PGG) - ogłosiła niedawno, że obserwuje w ostatnim czasie wzmożone zainteresowanie zakupami węgla na kolejny sezon grzewczy. Przedstawiciele spółki zapewniali, że robią wszystko, aby dostosować możliwości produkcyjne i ofertę handlową do potrzeb rynku. Przypominali przy tym, że produkcja spółek wydobywczych na całym świecie jest planowana z dużym wyprzedzeniem i nie ma prostych możliwości dowolnego sterowania jej poziomem. Spółka zadeklarowała odbudowę frontów eksploatacyjnych i uruchamianie nowych ścian wydobywczych, dzięki czemu roczna produkcja węgla ma wynieść co najmniej 32 mln ton.

W piątek przedstawiciele PGG nie chcieli komentować danych ARP dotyczących wielkości wydobycia i sprzedaży węgla w kwietniu tego roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.