Górnictwo: w Kompanii obradowała Komisja BHP

1402920161 komisja bhp kwsa

fot: KW SA

Komisja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy zapoznała się ze stanem realizacji planu poprawy stanu bhp. Z kwoty 641,9 mln złotych wydano w pierwszym kwartale 32,2 proc. tej sumy

fot: KW SA

W Kompanii Węglowej w poniedziałek (16 czerwca) odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Z przedstawionych statystyk wynikało, że pracownicy Kompanii pracowali bezpieczniej niż przed rokiem.

W ciągu pierwszy pierwszych pięciu miesięcy ub.r. w spółce zanotowano 5 wypadków śmiertelnych i 317 lekkich. W przeciągu pięciu miesięcy tego roku w Kompanii miały miejsce 2 wypadki śmiertelne i 277 lekkich. W czasie posiedzenia szczególną uwagę zwrócono na przyczyn zdarzeń odnotowanych w 2014 r.  Aż 78,1 procent, to tzw. przyczyny osobowe, 12,8 proc. - techniczne (np. awarie sprzętu) i 9,1 proc. - naturalne - np. tąpnięcia.

Okazało się także, że , że najbardziej narażona na wypadki jest grupa młodych ludzi, pracujących w Kompanii krócej niż rok. Wskaźnik wypadkowości w tej grupie na 1000 zatrudnionych wynosi 84,44, podczas, gdy średni wskaźnik w całej Kompanii to 5,3.

Omówiono również przypadki chorób zawodowych, wśród których nadal problemem jest pylica. Zanotowano w tym roku 90 przypadków tej choroby.

Komisja zapoznała się ze stanem realizacji planu poprawy stanu bhp. Z kwoty 641,9 mln złotych wydano w pierwszym kwartale 32,2 proc. tej sumy.

Jan Świerkot, prezes spółki GSU Pomoc, omówił realizację świadczeń z funduszu wsparcia profilaktyki medycznej. Fundusz ten był w zamyśle przeznaczony dla poszkodowanych w wypadkach, ale z uwagi na wystarczające środki jest wykorzystywany także przy finansowaniu zabiegów i badań związanych ze stanami chorobowymi. Przedstawiciele strony społecznej zwrócili uwagę na słabe rozpropagowanie funduszu wśród załogi. Zobowiązano GSU do przeprowadzenia akcji reklamowej.

Podczas posiedzenia komisji poruszono także kwestię roboczych ubrań korporacyjnych oraz zmian w katalogu środków ochrony indywidualnej.

Członkowie komisji zapoznali się również z przygotowaniami do finału konkursu "Pracuję bezpiecznie", który odbędzie się 20 listopada br. w Łaziskach. Do tej pory do konkursu zarejestrowało się 4442 pracowników, w tym - najwięcej, bo aż 739 z kopalni Rydułtowy-Anna.

Komisja podziękowała za długoletnią współpracę Markowi Uszko, wiceprezesowi zarządu Kompanii Węglowej, który kończy pracę na tym stanowisku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.